Alespoň třikrát týdně kupuje čerstvé pečivo pro sebe a svou rodinu Kroměřížan Jan Zapletal.

„Vyšších cen si nejde nevšimnout. Je navíc úplně jedno, jestli nakupujete v supermarketu nebo v malé pekárně, ceny šly nahoru úplně všude. Před pár lety by rohlík za tři koruny a chleba za čtyřicet nikdo nekoupil. Dneska je to běžná cena,“ posteskl si.

V porovnání s loňským rokem podražil rohlík o korunu například v kroměřížské pekárně Avos.

Strach z příliš drahého pečiva zřejmě některé lidi přiměl k nadměrným nákupům surovin, které slouží k domácímu pečení
Šest balíčků mouky, a dost. Obchody omezují prodeje surovin na pečení

„Rohlík koupíte v našich prodejnách za 3,50 korun, před rokem stál o korunu méně. Kilogramový chléb, který je naší vlajkovou lodí a získal řadu ocenění včetně značky Klasa prodáváme v obchodech za 45 korun. Loňské ceny se pohybovaly kolem 37 korun za kilogram chleba,“ uvedla obchodní ředitelka pekárny Avos Martina Belatková.

„Rohlík před půl rokem stál 3,50 korun a nyní stojí 4,50 korun. Chléb 850g pšenično-žitný kváskový stál 41 korun a nyní stojí 51,90 korun,“ řekl Deníku jednatel topolenské společnosti Topek Miroslav Lapčík.

Za rostoucí ceny pečiva mohou vyšší náklady.

„Ceny plynu i elektrické energie šly cca o 400 procent nahoru, ceny mouky o 110 procent nahoru a kolik stojí pohonné hmoty na čerpacích stanicích, to vidíte sami,“ sdělil Lapčík.

Lidé si musí zvyknout

Podobné je to i v dalších pekárnách v kraji.

„Jako většina pekařů jsme pocítili nárůst cen energií naprosto zásadním způsobem. Pečení je energeticky velmi náročné a v drtivé většině je využíván zemní plyn, jehož cena rapidně vzrostla. V našem případě asi dvaapůlkrát,“ řekla Deníku Belatková.

Některé pekárny v republice rostoucí náklady neustály a hlásí krach.

„My vidíme budoucnost optimisticky, lidé se budou muset s navýšením cen vyrovnat,“ konstatoval Lapčík.

Klíčový bude příští rok

Ceny energií jsou v tomto odvětví klíčové, další zdražení je proto stále ve hře. „Pekárny, jejichž dodavatelé energií ukončili činnost jsou na tom nejhůře, protože cena mohla vzrůst i desetinásobně. Vzhledem k pokračování válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou není možné počítat se stabilizací ceny zemního plynu, který je klíčovým nákladem většiny pekáren, ale s jejím dalším navyšováním,“ vysvětlila Belatková.

Ilustrační snímek
Kdo mohl, zdražil, někteří končí. Pekaři balancují na hraně přežití

Pekaři také očekávají další zdražení pšenice.

„V letošním roce změnili dodavatelé strategii, ceny potravinářských surovin jsou opakovaně zvyšovány a platí jen několik týdnů, maximálně měsíců, pak znova rostou,“ podotkla Belatková s tím, že klíčový bude příští rok.

„V současných cenách pekařských výrobků stále není promítnutý nárůst všech vstupů. Je to dáno především tlakem obchodních partnerů. Zásadní bude ale růst energií, surovin, mezd a pohonných hmot v příštím roce,“ dodala obchodní ředitelka.