Na vlastní oči to viděli návštěvníci Festivalu chutí a vůní. Již po páté se v sobotu 22. září od devíti hodin ráno roztápěla kamna lidových domků, aby na plotnách mohlo vznikat opravdové kulinářské umění předávané na Slovácku z generace na generaci.

Nejdříve to však vypadalo, že shůry zasáhne nemilosrdná ruka deštivého počasí, ale nakonec se vyčasilo.

Region Slovácko ve spolupráci se skanzenem Rochus zvolili pro letošek hlavní surovinu, čímž bylo jablko. Proto se koulelo a soutěžilo o největší počet jablek v koši, o nejdelší slupku a odhad váhy. K šikovným kuchařkám se přidal i starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

„Před konáním akce na sebe prozradil, že má v lásce jablečný kompot. Tak jsem mu navrhla, aby ho vařil přímo před diváky. A on se nebránil,“ prozradila s úsměvem hlavní pořadatelka Veronika Friedlová.

Po zahájení programu se představil dětský folklorní soubor Pentlička z Boršic s tematicky zaměřeným pásmem. Později vystoupila ještě cimbálová muzika Ženičky z Hluku spolu s ženským pěveckým souborem Klebetnice. Z řad přihlížejících a ochutnávajících čišelo veselí a spokojenost. I pokladna se prohýbala pod téměř tisícovkou prodaných vstupenek.

„Jsme tady vůbec poprvé, ale líbí se nám všechno, co tady je. Na jednom místě. V doprovodu folklorních vystoupení. Především tedy tradice a ochutnávky,“ pochvaloval si pár Ivo a Broňka, který na gastrofestival přijel ze Slavičína.

Z celkového počtu 26 stánků se to hemžilo výrobky a pochutinami z celého regionu. Přijel i host ze Slovenska Josef Matějka se svými pagáčky. Někteří prodejci byli k zachycení ve výrobním procesu, například tetičky z Kozojídek smažily báleše nebo Miluše Rybová z Vracova vyráběla domácí nudle. Z pestré nabídky mohli návštěvníci ochutnat třeba poctivý jablečný mošt od firmy Karotkin nebo nakládanou hlívu ústříčnou.

Ani nápojoví gurmáni nepřišli zkrátka. Točilo se Jarošovské a Topolanské pivo a Šlechtitelská stanice vinařská z Polešovic předestřela k ochutnání čtyři nové odrůdy vína. 

Recept na Bramborový prejt

(pekla sama organizátorka Veronika Friedlová)  

Recept na Bramborový prejt (pekla sama organizátorka Veronika Friedlová)

Suroviny:

300 g uvařených brambor
200 g syrových nastrouhaných brambor
mletý pepř – dle chuti sůl
majoránka – dle potřeby
3 stroužky česneku
250 ml mléka
100 g strouhanky
1 velká cibule
300 g uvařené pomleté kapusty

Pracovní postup:

Všechny ingredience smícháme dohromady a dáme na vymazaný pekáč. Pečeme v troubě vyhřáté na 220°C, dokud se nevytvoří kůrka.