Archeologický tým pod vedením Miroslava Vaškových z hradišťského Slováckého muzea odkrývá pozůstatky zmizelého kostela už druhý týden. „V zimě jsme na Rochusu provedli geofyzikální měření, které odhalilo zbytky staveb. Nyní, až do půlky srpna, budeme pracovat na podrobném výzkumu zbytků barokního kostela,“ vysvětlil Vaškových.

Uherskohradišťští radní však už dnes začali spřádat odvážné plány, jak s vzácným místem nálezu naloží. „Chtěli bychom zvýraznit půdorys původního kostela, o jehož velikosti jsme zatím nic nevěděli. Nejdříve však přijde na řadu rekonstrukce kaple. Budeme se snažit na tyto investice získat dotace z fondu ministerstva kultury,“ prozradil místostarosta Uherského Hradiště Evžen Uher, podle něhož by se místo mělo stát duchovním centrem celé lokality.

Nálezy archeologů překvapily i mnoho dnešních obyvatel Hradiště, kteří si do prostor vojenského cvičiště chodívali jako děti hrávat.

„Je to velmi zajímavé. Pokud město na místě zvýrazní základy kostela a přidá informační tabule, jistě to přitáhne více lidi,“ poznamenal Jaroslav Misler z nedaleké místní části Mařatice.

Barokní kostel byl v čase josefínských reforem, tedy v osmnáctém století, odsvěcen a přešel do majetku města Uherské Hradiště, které jej na čas využívalo jako prachárnu. Po čase kostel začal sloužit i jako zdroj stavebního materiálu, o čemž vypovídají i destrukce nalezených zbytků stavby a základů.

Již dříve zveřejněné texty naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články