Peněžitý trest se může, podle závažnosti přestupku, vyšplhat až do výše 2500 korun. Problém může nastat v tom, že takovou sumu peněz nemusí mít šofér zrovna u sebe v peněžence. Proto policie od 1. června letošního roku vyšla řidičům vstříc tím, že mohou za dopravní přestupek na některých dálnicích a silnicích platit postih kreditní kartou. Takový postup se děje v rámci takzvaného pilotní projektu, jakým je placení pokud prostřednictvím přenosných platebních terminálů.

Podle vyjádření tiskového mluvčího uherskohradišťské policie Aleše Mergentala, řidiči na silnicích Slovácka zatím tuto možnost nemají. „Protože se jedná o zkušební provoz jen v některých částech republiky, policejní vozy v našem okrese nebyly přenosnými platebními terminály vybaveny. Nemohu tedy ani posoudit, zda se placením pokut kartami sníží vymáhání dlužných částek od řidičů, kteří se dopravního přestupku dopustili,“ vysvětlil se Mergental.

Hříšníci tedy buďto musí za přestupek zaplatit pokutu přímo na místě, anebo dostanou od mužů zákona složenku, kterou musí do patnácti dnů uhradit. „Pokud šoféři se zaviněním přestupku souhlasí, pak zhruba polovina z nich zaplatí pokutu přímo na silnici. Ti zbývající si berou složenku. V době po výplatách řidiči platí častěji hned na místě přestupku, před výplatami si berou spíš složenku,“ vysvětlil způsob úhrady pokut tiskový mluvčí policie.

Jenže je celá řada motoristů-provinilců, kteří pokutu za spáchání dopravního přestupku ve stanoveném termínu nezaplatí. „Pokud řidič složenku do patnácti dnů nezaplatí, začne pokutu vymáhat celní úřad,“ zdůraznil Mergental.

„V létě jsme byli s rodinou na dovolené v Holandsku. V jedné vesnici jsem překročil povolenou rychlost a načapali mě při tom strážci pořádku. Ještě že jsem měl s sebou kreditní kartu, kterou jsem přes bankovní terminál v policejním voze pokutu zaplatil,“ svěřil se Jiří z Kunovic.

Pokud by se platba pokut platební kartou stala v České republice běžnou záležitostí, ne všichni řidiči by ji asi využívali. Zaplacení pokuty kreditní kartou by se totiž objevilo ve výpise z účtu. „Máme s manželkou společný bankovní účet. Pokud bych udělal na silnici dopravní přestupek, nechtěl bych, aby se o tom dozvěděla z výpisu účtu, který nám chodí na začátku každého kalendářního měsíce,“ neodpustil si poznámku jeden jalubských řidičů, který si nepřál zveřejnit své jméno.