Přitom jednou z prvních budov, kterou řidiči při vjezdu do obce míjejí, je pašovická školka. „I ty malé děti často samy komentují, že tu řidiči jezdí jako šílenci. Snažíme se proto při vycházkách co nejdříve zajít do bočních uliček, a když už musíme jít podél silnice, navádíme děti, aby chodily dál od jejího okraje," popsala ředitelka Mateřské školy Pašovice Renata Štursová.

Po výsledcích měření z dubna 2014 se proto vedení obce rozhodlo zasáhnout a situaci vyřešit instalací zařízení, které by bezohledné řidiče zadrželo. „Počet vozidel překračující rychlost byl za deset dnů měření enormně vysoký. Prakticky každé projíždějící vozidlo jelo vyšší rychlostí, než jaká je povolená," shrnul výsledky starosta Pašovic Vlastimil Řezníček

Zpomalovací semafor by měl řidiče ukáznit

O problému se v minulých letech jednalo už několikrát, zatím ale bez viditelného výsledku. To by se mělo do konce letošního roku změnit. Ve hře se ocitla možnost instalace zpomalovacího semaforu. Ten se vyznačuje tím, že na něm permanentně svítí červená. Teprve když se přiblíží auto, které jede nejvýše padesátikilome­trovou rychlostí, přeblikne semafor na zelenou. Rychleji jedoucí vozy musí buď zpomalit, nebo zastavit. Další možností by bylo úsekové měření, které spočívá v monitorování rychlosti kamerami ne v jediném místě, ale na několika stovkách metrů.

K jaké možnosti se vedení obce přikloní, se ukáže na dubnovém jednání zastupitelstva. „Bezpečnostní opatření musí splňovat několik kritérií a nebude jednoduché skloubit představy a reálné finanční možnosti naší obce," upozornil Vlastimil Řezníček.

Dobrou zprávou pro obyvatele Pašovic může být, že navzdory problematičnosti úseku na místě od začátku roku nedošlo k žádné vážné nehodě. „Od začátku ledna jsme evidovali pouze jednu dopravní nehodu, která se stala přímo v Pašovicích. Příčinou tam bylo nedání přednosti v jízdě," informovala mluvčí uherskohradišťských policistů Milena Šabatová.