Své výrobky, ale i ukázky práce tam představil sedmadvacetiletý profesionální řezbář ze Strážnice Martin Ospalík. Jeho díla budou v galerii k vidění do 22. ledna. Svůj vůbec první výrobek, misku, vyrobil prý už v patnácti letech.

„K řezbářství jsem se dostal díky vyhlášenému řezbáři a mému vzdálenému příbuznému Františku Gajdovi ze Strážnice. Jeho betlémy, sochy a reliéfy lze vidět například v kostelech v Petrově nebo Strážnici, a také na Valašsku,“ říká lidový umělec Ospalík, který svou profesi i vystudoval.

V Uherském Hradišti vystavuje kromě jiného i betlém. Těch ale do dnešní doby vyrobil jen pět. Hlavní objem jeho produkce tvoří totiž v současné době ozdobné podložky pod lovecké trofeje.

V Galerii Slováckého muzea ale návštěvníci mohou sledovat, jak pod jeho šikovnýma rukama vznikají třeba figurky nebo reliéfy na cimbál.

„Výroba betlému se základními figurami trvá zhruba jeden týden. Mou nejnáročnější zakázkou byl šestimetrový zdobený polní kříž do Žarošic. Reliéfy představovaly různé náboženské motivy. Bylo nutné ho vyrobit ze čtyř částí a následně spojit. Tato práce mi trvala zhruba dva roky,“ vzpomíná Ospalík.