Stěhují se totiž do chráněného bydlení v Rostislavově ulici v Uherském Hradišti, prvního toho druhu v rámci pilotního projektu transformace sociálních služeb na Uherskohradišťsku.

Jednou z obyvatelek domova v poutní obci, která se stěhuje do okresního města, je třiadvacetiletá Renata Vaníčková. Do bývalého Ústavu sociální péče pro mládež Velehrad -Stojanov přišla ze svého rodiště v Pardubicích před sedmnácti lety. „Když se před pár lety začalo mluvit o tom, že náš domov byl vybrán do projektu transformace sociálních služeb, že většina jeho uživatelů bude bydlet v menších skupinách v takzvaném chráněném bydlení, moc jsem se na ten nový domov těšila," svěřuje se Renata Vaníčková, žákyně tříletého učebního oboru soukromé praktické školy v hradišťském Mesitu. „Už proto jsem se na život v chráněné bydlení v Uherském Hradišti těšila a dočkala se ho. Život tu bude trochu jiný než na vesnici, ale dobře vím, že se nejen já, ale i mí spolubydlící s hendikepem, musíme postavit na vlastní nohy a žít jako v rodině. Bez odborné asistence se tu ale neobejdeme," má Renata jasno.

Na Velehrad a život v domově v Salašské ulici bude stále vzpomínat a občas si zajede za kamarádkami do chráněného bydlení sv. Cyrila a Metoděje, které před dvěma roky na své náklady vybudovala ve Velehradě tamní kongregace sester cyrilometodějek. „Z našeho domova v Salašské ulici tam našlo druhým domov sedm děvčat, jedna vozíčkářka se tam přestěhovala z Brna," vypráví Renata.

Kus života, který prožila ve Velehradě, jí tu a tam pokazily nemístné poznámky některých mladých lidí. „Ukazovali si na mě, že jsem z ústavu a nejsem normální. Dokonce mi to dala najevo moje kamarádka. Já jsem se s těmi uštěpačnými poznámkami smířila. Šikanu jsem ale nikdy nezažila," tvrdí Renata.

Ráda hraje na kytaru a flétnu. Na klavír ji učil varhaník a učitel hudby Jakub Macek. Třikrát se zúčastnila celostátního kola pěveckého festivalu pro talenty s hendikepem, který nese název Nad oblaky aneb Každý může být hvězdou. „ Byla jsem moc ráda, že jsem se dostala až do finále festivalu, který se těší velké přízni populárních osobností. Ty zasedají v porotě, ale také ve finálovém koncertě vystupují," dodala Renata Vaníčková.

Související Hendikepované z Velehradu přestěhovali do chráněného bydlení v Uherském Hradišti