Za celý májový měsíc spadlo na území Uherskohradišťska v průměru pouhých deset milimetrů srážek, a to ještě v jeho posledním dni. Něco takového se dá nazvat totálním suchem. „Slovácko trpí, zpracováváme nyní soupis škod. Pamětníci takové sucho nepamatují od roku 1947," poznamenala ředitelka Okresní agrární komory v Uherském Hradišti Karla Malinová.

První ránu uštědřily v zimě rostlinkám holomrazy. V promrzlé půdě neobdařené sněhovou pokrývkou se jim nemohl dostatečně vyvinout kořenový systém. Nedostatek vody pak dokončil dílo zkázy. Skomírající ozimy tak už nezachrání ani aktuální deštivé počasí.

Tak třeba pšenice ozimá se na území okresu pěstuje na více než osmi tisících hektarů a téměř padesát procent je nenávratně poškozeno. Řepka olejka roste na dvou a půl tisících hektarech, uschla již více než polovina. A hrách? Z celkových čtyřiceti hektarů zničeno sto procent. „Uschly i slunečnice, kmín nebo mák. Je to katastrofa," konstatovala Karla Malinová.

Například jeden z největších zemědělských subjektů v regionu, společnost Ostrožsko z Ostrožské Lhoty, obhospodařuje přibližně 1100 hektarů obilovin. Výnosy z nich pravděpodobně nebudou ani poloviční, sucho zde napáchalo nevratné škody. „Jsou to citelné ztráty, ale tak už to v zemědělství chodí. Jeden rok je nadprůměrný, další mizerný. Nějak to ustojíme, ale finanční dopady pocítíme. Neuskutečníme některé investice, neobnovíme strojový park," nechal se slyšet výrobní ředitel Ostrožska Vladimír Zelený.

Výhled počasí na další týden slibuje zakaboněnou oblohu a déšť. Podle Meteopressu by však ke konci týdne měly srážky ustávat a nebe se částečně vyjasňovat. „Ozimy už to nezachrání, ale šanci díky tomu má jarní pšenice a ječmen," míní Josef Slezák, ředitel staroměstské zemědělské společnosti Dolina. Kombinace mrazů a následného sucha tam poškodily odhadem prozatím dvacet až třicet procent plodin.

Vrásky přibyly i na čelech ovocnářů, především kvůli mrazíkům v druhé polovině května. „V Nedakonicích vymrzl celý sad, podobný osud potkal i některé vinohrady v nížinách," dodala šéfka hradišťské agrární komory Malinová.

Podle vedoucího pěstitelské pálenice v Kunovicích Jiřího Šáchy se o ovoci rozhodne v tomto týdnu. „Uvidíme, kolik ovoce na stromech zůstane po nynějších deštích. Jinak v Kunovicích mráz odnesly spíše brambory a nižší stromky. Ty vyšší zůstaly nepoškozeny," dodal Šácha.

Co je poškozeno?

Pšenice ozimá: z více než 8000 ha téměř 50 procent

Řepka olejka: z 2500 ha více než 50 procent

Kukuřice: z více než 3000 ha 35–50 procent

Cukrovka: z 500 ha 25 procent

Travní porosty a pícniny: z téměř 4500 ha až 60 procent

Zelenina: ze 160 ha téměř 40 procent

Broskve: ze 4 ha 60 procent

Mák, slunečnice, sója, kmín: z 500 ha asi 45 procent

Zdroj: Okresní agrární komora UH