Zatímco obyvatelé Mlýnské si dosavadní přístup stavebních firem a jejich personálu pochvalují, provozovatelé obchodů v Prostřední ulici jsou zděšeni z propadu návštěvnosti a velkého úbytku hostů.

„Nejsem si jistý, jestli bylo třeba opravovat Prostřední ulici takto rozsáhle. Zkomplikovalo nám to situaci velmi výrazně. Když lidé vidí, že se v ulici kope, tak se jí vyhnou a vůbec k nám do obchodu nepřijdou. Dva roky byla uzávěra kvůli covidu, kšefty nestály za nic a teď toto,“ zlobí se provozovatel AZP FOTO Zdeněk Polášek.

Výrazně nižší pohyb lidí se podepsal také na nižších tržbách dalších obchodů v Prostřední ulici.

„Je to hrůza. Prodejnu kopečkové zmrzliny jsme kvůli tomu museli dokonce zavřít. Na jak dlouho, to vůbec netuším. Ani sem, kde prodáváme točenou zmrzlinu, skoro nikdo nechodí,“ řekl Deníku prodejce zmrzliny Bora.

Zhruba osmdesáti procentní úbytek zákazníků odhadl provozovatel směnárny, která se nachází hned vedle jeho zmrzlinářství v Prostřední ulici.

Zimní stadion v Uherském Ostrohu před rekonstrukcí plochy, chlazení, osvětlení.
Rekonstrukce zimního stadionu v Ostrohu se odkládá. Dokud nebudou dotace

Dělníci jsou rychlí a vstřícní

Obyvatelé Mlýnské ulice ale vnímají rekonstrukci jinak.

„Nejnáročnější pro nás byly první čtyři dny, kdy jsme měli vypnutý plyn, ale přežili jsme. Přestože venku teplota padala až k nule a my v bytě měli sedmnáct stupňů, oblékli jsme svetry, tlusté ponožky a šlo to,“ prozradil Tomáš Ježek, jenž se svojí rodinou bydlí v Mlýnské ulici.

Přiznal, že to sice čekali horší, ale nakonec je s rychlostí a způsobem prací před svým bytem spokojen.

„Stavební dělníci se k nám chovají slušně. Postavili nám mostky na bezpečné přecházení. Teď už to máme vybetonované a dláždit se to bude až nakonec všechno najednou. Za nás tedy v rámci možností spokojenost,“ poznamenal Tomáš Ježek.

Za pravdu mu dal další z obyvatel Mlýnské Ondřej Kunc.

„Stavební dělníci, kteří opravují naši ulici jsou rychlí a vstřícní. V tomto případě nemám co vytýkat,“ řekl Ondřej Kunc.

Bohoslužby v hradišťské věznici se účastnili čtyři duchovní, ministr a další stovka lidí.
VIDEO: Bohoslužby v hradišťské věznici se účastnil i ministr

"Nešlo o archeologicky významné zjištění"

Tomáš Ježek navíc přiznal obavy z přítomnosti archeologů.

„Trochu mě strašilo, aby při průzkumu před naším vchodem nic nenašli a my pak kvůli tomu nemuseli trpět rozkopanou ulici nevím jak dlouho,“ naznačil Tomáš Ježek.

Archeologové na místě skutečně sondážní průzkum dělali.

„Sonda nám potvrdila anomálii. Nešlo však o archeologicky významné zjištění,“ uvedl archeolog Slováckého muzea Zdeněk Kuchař.

Podle informací z uherskohradišťské radnice doposud ukončili práci v obou ulicích plynaři a nyní začíná rekonstrukce povrchů komunikace.

„Od 25. dubna bude první úsek ulice Prostřední v části od Masarykova náměstí po ulici Mlýnskou na dobu zhruba čtrnácti dnů uzavřen. Bude se zde měnit celá konstrukce vozovky za použití mechanizace. Po dokončení první části ulice Prostřední se úplné uzavření provozu přesune do druhé části ulice mezi ulici Mlýnskou po Starou radnici. V první části ulice budou probíhat dlažební a ostatní práce za částečného omezení provozu. Omlouváme se za způsobené omezení a komplikace. Dbejte, prosíme, osobní bezpečnosti a pokynů pracovníků stavby,“ sdělil Jan Uvíra z odboru investic uherskohradišťské radnice.

Řada památek
Ulice Prostřední a Mlýnská, nacházející se v centru historické části Uherského Hradiště, jsou součástí městské památkové zóny. V ulici Prostřední, která se v minulosti jmenovala i Česká, Radniční, Antonína Švehly, nebo i Stalingradská, se nachází celá řada historických památek z nichž nejvýznamnější je původní středověká radniční budova.