Do roku 2012 v kraji chystají čtyři větší akce. „Chceme zrekonstruovat přeliv na přehradě Bystřička, zvýšit kapacitu koryta řeky Moravy v Uherském Hradišti a Starém Městě a řeky Říky ve Slavičíně a také vybudovat ochrannou hráz Moravy v Tlumačově,“ vyjmenoval ředitel závodu Střední Morava David Fína. Dodal, že tyto akce mají vyjít přibližně na čtyři sta milionů korun.

Nejzásadnějším je protipovodňové opatření na Uherskohradišťsku. „Projekt intenzivně připravujeme a v letošním roce by mělo padnout definitivní rozhodnutí. Prioritou je pro nás ochrana části Rybárny,“ sdělil hradišťský starosta Libor Karásek.

Tamní obyvatelka Alena Zemanová to jednoznačně vítá. „Při větším tání sněhu nebo deštích vždycky hrozí nebezpečí, že budeme zatopeni. Dvě třetiny zdejších obyvatel žijí v napětí,“ zdůvodnila sedmapadesátiletá žena. Tlumačov se už půl roku snaží vyřešit majetkoprávní vztahy k pozemkům, které mají být dotčeny stavbou hrází.

Ze sto padesáti dvou zatím prodejní smlouvu podepsalo sto dva občanů.

„Zbytek s ní buď nesouhlasí, nebo není u pozemků dokončeno dědické řízení. V některých případech se vlastníci vůbec neozývají,“ zdůvodnil starosta. „Bylo by smutné, kdyby tato veřejně prospěšná stavba nebyla realizována kvůli nesouhlasu některých vlastníků,“ míní starosta.
Pokud však senát schválí již navrženou novelu vodního zákona, která už prošla parlamentem, mohou být pozemky vyvlastněny. „Je to ale krajní řešení,“ dodal Fína z Povodí Moravy.

Kroměříž společně s dalšími obcemi připravuje také projekt v povodí Věžeckého potoka, zahrnující úpravy břehů a okolí včetně změn osevních postupů.
„Výběr plodin na přilehlých polích je důležitý z toho důvodu, aby se na nich voda udržela delší dobu a přívalová vlna nepostupovala tak rychle,“ objasnil.

Pršelo v kuse osmdesát hodin

Podle Fíny z Povodí Moravy jsou protipovodňová opatření ve Zlínském kraji nadprůměrná. „Stoprocentní ochrana však není nikdy,“ potvrdil.
Milan Šálek z hydrometeorologického ústavu v Brně s ním souhlasí. „Období od poloviny dubna do poloviny září se vyznačuje přívalovými dešti. Stačí častější srážky a může dojít k povodni,“ doplnil.

Povodně nejsou v posledních desetiletích na Moravě ničím výjimečným. Největší poslední katastrofou byla stoletá voda v roce 1997. Pršelo tehdy v kuse osmdesát hodin. Jenom ve Zlínském kraji způsobily tehdy povodně škody za sedm miliard korun. Voda zaplavila Uherské Hradiště, Otrokovice, Kroměříž a řadu dalších měst.

S dalšími přívalovými dešti se region potýkal v roce 2002 a 2006. Právě před dvěmi lety byla situace nejhorší v uherskohradišťské části Rybárny. Vloni v červnu zase potíže s vodou museli řešit obyvatelé zlínské části Prštné.