Kasteláni hradu a zámku v Buchlovicích zatím nevidí v zapojení do projektu zásadní smysl. Do systému, který má do Chřibů přitáhnout turisty a udržet je v kraji, se správci památek nakonec rozhodli zapojit pouze částečně.

„K projektu se připojíme jen tím, že u nás budou nainstalované čtečky, které však budou pouze zaznamenávat počty návštěvníků. Nebudeme však poskytovat žádné slevy ze vstupného a ani nebudeme prodávat RegionPasy. Avšak nevylučuji možnost, že se časem zapojíme naplno, pokud nás ovšem projekt přesvědčí o svém přínosu,“ osvětlil prozatímní dohodu se zástupci mikroregionu Rostislav Jošek, kastelán hradu Buchlova.

Podobného názoru je i Ivana Syslová, kastelánka buchlovického zámku. „Stejným způsobem jako na hradě budeme situaci s RegionPasy řešit také u nás,“ doplnila kastelánka.

Starosti tak přibyli především manažerovi Místní akční skupiny mikroregionu Buchlov Martinu Königovi. „Realizace projektu se tak začala dosti komplikovat,“ připustil König.

Autoři systému RegionPas se však ještě nevzdávají a chtějí udělat vše pro jeho úspěšné dokončení. „Obě památky jsou pro nás velmi důležité. Budeme se proto snažit ještě přesvědčit o významu celého projektu představitele Státního památkového ústavu,“ dodal Raf Craenhals, provozovatel hotelu Buchlov park.