Mateřská škola Klíček z Uherského Brodu se až do posledního kola provařila s recepty na tuňákovou pomazánku na kmínovém chlebu a kefírovou buchtu. Na vaření se podílela celá třída Sluníček, která soutěžila pod názvem Primátoři.

"Pomocí zdravého pohoštění jsme vykouzlili úsměv u klientů denního stacionáře Domovinka při Oblastní charitě v Uherském Brodě, se kterou dlouhodobě spolupracujeme,“ uvedla ředitelka brodské mateřské školy Andrea Gahurová.

Dodala, že na zdravé stravování se zaměřují a děti si sami zkouší připravovat svačinky jako byla ta, s níž se prezentovaly v soutěži.

Brod bude zástupcem v kategorii mateřských škol. První stupeň bude ze Zlínského kraje zastupovat tým ze základní školy v Morkovicích. Další ze stejné školy je ve finále kategorie druhý stupeň ZŠ a spolu s nimi i základní škola TGM z Otrokovic.

Do celostátního finále postoupilo v každé ze čtyř kategorií pět nejlepších přihlášených projektů z celé republiky. Na dvacítku tříčlenných dětských part čekají v Praze dvě disciplíny – studené pohoštění dle vlastního výběru a vědomostní kvíz.

„Úkolem soutěžících bude vše nejen hezky naaranžovat, ale také vybrat suroviny tak, aby tvořily nutričně vyvážený pokrm,“ upřesnila Eva Nepokojová, manažerka programu Zdravá 5 s tím, že na začátku bylo 437 tříčlenných týmů. Vítězný tým z každé kategorie za odměnu stráví zážitkový víkend v Ekocentru Orlov u Příbrami.