Potvrzuje to finanční a úvěrový poradce Modré Pyramidy, osmatřicetiletý Milan Bobčík z Dolního Němčí (na snímku). Z úbytku klientů se zájmem o stavební či penzijní spoření proto na Slovácku nemá obavy.

„K hromadnému odchodu pojištěnců v minulosti nedocházelo a nedochází ani letos. Spíše v průběhu let občas dochází k nárůstu klientů, ať už z popudu státních příspěvků nebo pojišťoven, spořitelen či bank. Ty se pořád snaží svoje produkty zatraktivňovat tak, aby byly pro lidi finančně i obsahově co nejlákavější,“ přibližuje Bobčík.

Pojištění je po reformách dobrou investicí

Pojištění či spoření se podle něj s příchodem reforem a zdražování staly spíše výhodnou investicí.

Státní příspěvky mohou totiž v horších časech reprezentovat příjemnou finanční injekci.

„Například člověk se stavebním spořením dostane každých šest let od spořitelny a státu až šestadvacet tisíc korun. Zodpovědní lidé tak začnou ukládat větší částky, aby ziskem ze smluv pokryli díru v rodinném rozpočtu,“ upozornil poradce.

V dnešní době se podle něj například o penzijní pojištění bohužel nejvíce zajímají lidé až přímo v důchodu nebo ti, kteří mají důchod na dohled. Čím dříve totiž lidé začnou i po malých kouscích spořit, tím více mají času na vytvoření rezerv.

„Počítám ale s tím, že se trend bude posunovat k mladším klientům. Zanedlouho bude podle mě naprostou samozřejmostí, že první krok v dospělosti bude založení si způsobu financování důchodu,“ odhaduje brzkou budoucnost specialista.

Spořit pomalu začínají i dnešní třicátníci

V současnosti totiž podle něj už také mladí lidé vědí, že pokud budou spoléhat jen na státní penzi, nebude pro ně důchod procházka růžovým sadem.

„Je mi jasné, že se o mě nikdo nepostará. Jsem zvyklý na určitý životní standard a nerad bych v důchodě trpěl nouzí. Před nedávnem jsem si proto nechal udělat životní pojistku s tím, že v důchodu si budu moci vybrat milion a půl,“ přiznal osmadvacetiletý Martin Král z Uherského Hradiště s tím, že si spoří tisíc korun měsíčně.

Odborníci se shodují, že pokud bude člověk chtít za neustálého zdražování v penzi důstojně existovat a uchovat si záliby, musí se na stáří dlouhodobě finančně připravovat.

„Je velký rozdíl mezi tím přežít důchod a prožít důchod! Kdoví, jestli budou v budoucnu státní penze vůbec stačit na ty nejzákladnější životní potřeby,“ uvažuje Bobčík.

Jeho tvrzení podporuje i hradišťský ekonom Karel Nováček. „Všude ve světě je běžné, že si lidé v produktivním věku šetří na důchod. Ani naše ekonomika nezvládne pokrývat důchody v tak bohaté míře, jak je tomu dnes,“ tvrdí odborník.