Petice požadující všelidové hlasování, které by mělo rozhodnout, zdali starý plavecký areál bude v budoucnu opraven, zdali se nahradí novými venkovními bazény u CPA Delfín, nebo zdali se realizují obě varianty, získala za krátkou dobu přes patnáct set podpisů.

Zastupitelé města přesto zamítli návrhy na jeho vyhlášení a schválili veřejné projednání, kde se vedení Brodu bude snažit přesvědčit obyvatele o správnosti současného směru, který počítá s vybudováním nového koupaliště u CPA Delfín.

„Naše petice představuje mimořádnou událost v Uherském Brodě. Jde o hlas jedenácti procent voličů. Obyvatelé města se navíc k celé záležitosti vyjadřovali už dvakrát, a to v průzkumu v roce 2014 a v anketě 2018. V obou případech se vyslovili k rekonstrukci kúpelek na místo vybudování nového areálu. Přesto vedení města postupuje ve svém záměru bez ohledu na názor veřejnosti,“ vysvětlil za petiční výbor před zastupitely Petr Novák.

Ekonomicky lepší řešení

Vedení Brodu však dlouhodobě prosazuje nahrazení stávajícího plavečáku za nový u aquaparku CPA Delfín. Na něj se navíc už zpracovávají konečné projekty, které počítají s rozpočtem 72 milionů za vybudování venkovního koupaliště. S ním by navíc měl vyrůst i patrový parkovací dům o kapacitě 182 míst.

„Vše jsem vysvětloval už ve zpravodaji a ekonomicky se jedná o lepší řešení. Přesto ještě jednou vše rád vysvětlím na veřejném projednání s obyvateli,“ nechal se slyšet starosta Brodu Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL).

Místo kúpelek domov pro seniory?

Jak dále dodal, namísto starých kúpelek by pak mohl vzniknou domov pro seniory či sociální bydlení. Nový areál by měl i podle ředitele CPA Delfín Jana Šmída nesporné provozní výhody.

„Pro energetiku, provoz či personál je to jednoznačně výhodnější řešení. Návštěvnost kúpelek je navíc každé léto tristní, kdy se nemůžeme dostat nad 200 lidí v průměru za jeden letní den,“ upozornil Jan Šmíd ty, kteří obhajují staré koupaliště vybudované v roce 1934.

Přes tyto názory nakonec měli zastupitelé před sebou návrh od Ladislav Kryštofa (ČSSD), stejně jako od Věry Lovecké (KSČM), který by dal za úkol vedení Brodu připravit podklady do příštího zastupitelstva pro vyhlášení závazného referenda.

Ani jeden z nich nakonec prohlasován nebyl, a tak jednací maraton k petici za vyhlášení referenda trvající více než hodinu a půl nakonec utnulo hlasování, v němž zastupitelé uložili vedení Brodu připravit veřejné projednání s obyvateli. Zásadní debata města s Broďany ke koupališti se tak odehraje už v průběhu letošního podzimu.