„Nabídka od školy mi ležela na stole už dlouho i vzhledem k tomu, že na ní už dnes vyučuji v ateliéru muzikálového herectví a podílím se na jejích aktivitách. Definitivně jsem se rozhodl v průběhu letošního léta,“ prohlásil Michal Zetel.

Přechodové období mezi tím, než bude známo jméno nového ředitele Slováckého divadla, bude provázet také jedna organizační změna. Do funkce uměleckého ředitele byl od prvního ledna jmenován Lukáš Kopecký, který by tak měl divadlu vypomoci s jeho bezproblémových chodem.

Uherské Hradiště jako zřizovatel Slováckého divadla navíc začalo s přípravami na výběrové řízení, kterým by mělo zaplnit prázdnou židli po odstupujícím Michalu Zetelovi.

„Zprávu jsme od pana ředitele dostali zhruba před měsícem. Jedná se čistě o jeho rozhodnutí a já plně respektuj, že se chce dále posouvat směrem k akademickému prostředí,“ reagoval na novinku při mimořádném brífinku starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Vybrat ředitele by tak mělo město do 31. srpna příštího roku. Už nyní má ale v záloze plán pro případ, kdyby vše nešlo podle představ.

„Přípravy vedoucí k výběru nového ředitele zahájíme bezodkladně. Konec srpna ale nemusí být úplně definitivní datum, kdy Michal Zetel odejde. Pokud by se nám do té doby nepodařilo zvolit jeho nástupce, věřím, že se domluvíme na nějakém přechodném období,“ vysvětlil Stanislav Blaha.

Repertoár? Něco pro každého

Podle dlouholetého předplatitele, pravidelného návštěvníka divadla, ale třeba také osmnáctinásobného člena komise cen Největší z pierotů Radovana Jančáře by měl mít nový ředitel především na paměti, že v Hradišti působí pouze jedno divadlo.

„Měl by proto volit vůči předplatitelům takový repertoár, aby se díky němu bavila široká veřejnost a každý si v něm něco našel. Bohužel je město malé pro více velkých divadel, a tak lze těžko uspět se skladbou představení, které mohou být vnímané z velké části jako experimentální,“ upozornil Radovan Jančář.

Právě to mohla podle něj být příčina, proč s modernějším pojetím skladeb Michala Zetela ve Slováckém divadle mohli mít někteří předplatitelé problém. Sám však jeho vedení divadla chválí.

„Převzít štafetu po Igoru Stránském nebylo vůbec jednoduché, ale Michalovi Zetelovi se to povedlo. Navíc u nás působil v době, kdy se musel kromě umělecké stránky často soustředit i na problémy s financováním či prostory, ve kterých divadlo hraje,“ poznamenal Radovan Jančář.

Právě zlepšení technického zázemí divadla hodnotí Michal Zetel za své pětileté působení jako jeden z největších úspěchů.

„Pokud tedy nebudu počítat to, že jsem musel bez zaškobrtnutí převzít od Igora Stránského opravdu našlapanou scénu. Naopak mě určitě bude mrzet, že ve vedoucí pozici nestihnu okamžik, kdy se divadlo definitivně opraví nebo přemístí do nových prostor,“ dodal odcházející ředitel.