„Plánujeme vylepšit gastronomii a naše předplatitele potěšíme slevami a věrnostním programem," říká.

Kdy začnete s napouštěním venkovního bazénu?

Musíme rozlišovat napouštění bazénu a začátek sezony. Pravděpodobně to stihneme už tento týden, ale první návštěvníky přivítáme až na Den dětí, tedy v sobotu 1. června. Otevřeno budeme mít minimálně do konce srpna, venkovní provoz v září ještě zvažujeme. V tomto měsíci už má spousta lidí jiné starosti a propad v cestovním ruchu bývá markantní.

Bude záležet na počasí. Kolik koupacích dní byste považoval za úspěch?

Ideální by bylo devadesát (Smích.) To je samozřejmě nereálné. Úspěch budeme spíše hodnotit celkovým počtem návštěvníků. Loni se toto číslo blížilo 60 tisícům. Myslím, že má rezervu a je možné jej dále navyšovat. Letos uděláme všechno pro to, abychom ho překonali.

V roce 2013 se lidé nechtějí jen koupat, ale prožít i nějakou speciální akci. Co chystáte? Pořídíte i nějakou novou atrakci?

Nehodláme uskutečnit žádnou větší investici, s tím se v dlouhodobém plánu ani nepočítalo. To, co tady máme, je dostatečně atraktivní, ať už jde o divokou řeku, whirlpooly, tobogany nebo chrliče. I letos budou mít návštěvníci venkovního areálu vstup na tobogany zdarma.

Jaké možnosti stravování nabídnete?

Je na mém týmu, abychom úroveň gastronomie v aquaparku pozvedli. Připravujeme další venkovní výdejní místo pracovně nazvané Ledový bar. Jako předlohu jsme si vygooglili stavbu na krásné kubánské pláži, po nacenění jsme však museli z požadavků ustoupit. Pořád to ale bude pěkný dřevěný bar, ve kterém si koupíte čepované pivo, limo, nealkoholické a možná i mírně alkoholické drinky, ledovou kávu nebo tříšť. Přibude také stánek se zmrzlinou a rozšíříme sortiment letní terasy.

A co třeba nějaké kulturní akce či soutěže?

Všichni návštěvníci, kteří si zakoupí vstup do venkovního areálu a vyplní jednoduchou kartičku, se stanou účastníky velké letní soutěže. Její první cenou bude let balonem přímo z koupaliště. Ale lákavě zní i třídenní pobyt na hausbótu, tandemový seskok, lístky do divadla nebo kina a spousta dalších cen.Budeme také průběžně připravovat tematické akce zaměřené na rodiny, sport či zdraví.

Když jste před půl rokem nastupoval do funkce ředitele, prohlásil jste, že zlepšení gastronomie bude vaší prioritou. Vadilo vám například, že hlavní restaurace se nachází přímo u vstupu do kryté části komplexu, což ruší stravování.

Určitě s tím budeme dále pracovat. Možná se na tento nedostatek mohlo trošičku více myslet, když se aquapark projektoval. Teď musíme pracovat s tím, co máme, a na velké úpravy nejsou peníze. Jakési intimity při jídle jsme docílili tím, že jsme prostor oddělili rostlinami . Není to zásadní a konečné řešení. V první řadě ale pojďme zkvalitnit nabízená jídla. Pak se nám zvýší obrat, díky čemuž se snad zaplatí architekt a přestavba prostoru.

V aquaparku se nestravuji, popište, jaká jídla si zaslouží vyšší kvalitu.

Celá nabídka mimo poledních menu byla založená na smažených produktech, což mi ke sportovnímu areálu moc nesedí. Velmi málo se myslelo na děti. Rodiče si nesednou a neobjednají si, když nemají co koupit také svým dětem. Již došlo ke změně na pozici vedoucího gastroprovozu, činíme první kroky k ozdravení stávajícího sortimentu.

Po dostavění aquaparku byly konstatovány stovky chyb a nedodělků. Daří se vám je průběžně odstraňovat?

Ve stavebnictví se nedá předpokládat, že vám přivezou nějaký dokonalý unifikovaný výrobek, položí ho na zem a vše bude fungovat, jak má. Nedostatky vnímáme, nejsme k nim lhostejní. Je pravdou, že jich jsou stovky. Avšak záleží na úhlu pohledu. Pokud pátá dlaždička zleva v jedné místnosti je reklamace číslo jedna a šestá dlaždička zprava v druhé místnosti je reklamace číslo dvě, tak se nemůžete divit, že jich jsou stovky. Těch opravdu závažných je výrazně méně. V maximální možné míře jsme se je snažili „vychytat" na technologických zařízeních, která mají kratší záruku než budova.

Nehodnotíte aquapark zpětně jako projekt na okresní Uherské Hradiště až příliš velkolepý?

Řekl bych, že Hradiště si neklade malé cíle, a to je dobře. Srovnejte jej s obdobně velkými městy. Nenajdete v nich divadlo, sportoviště a další zařízení tak vysokých kvalit jako zde. Když jsem studoval v Brně, říkal jsem si, jak je to super, že se tam pořád něco děje. Pak jsem se vrátil domů a nestačil se divit, bylo to tady podobné. Hradiště má dobře našlápnuto, že se nebojí pouštět do velikých projektů, hodnotím pozitivně.

Ale není to značné finanční závaží?

Aquapark není primárně stavěn pro to, aby generoval zisk. Jestliže si vydělá na provoz a pokryje splátky úvěru na výstavbu, je to dostačující. V České republice neexistuje aquapark, který by byl v zásadním plusu, což se ani neočekává. Jde jen o to, aby nemusel být dotovaný, a to není.

Jak hodnotíte nedávnou akci naháčů-naturistů? Byla úspěšná?

Byl jsem jedním ze strůjců naturistické noci (více čtěte ZDE) a výsledek mne velmi překvapil. Měl jsem ze začátku strach, jakým stylem to přijme veřejnost a vedení města. Uspořádali jsme proto poměrně masivní informační kampaň pro běžné návštěvníky i naturisty. Sám jsem tady byl přítomný po celou dobu, abych řešil případné stížnosti. Před osmou hodinou večer, kdy netradiční akce začínala, se aquapark téměř vylidnil. A pak zde v okamžiku stálo 210 lidí, kteří naráz vešli dovnitř. Všichni si kupovali lístky do zóny 4, tedy wellness. Normálně bychom jich tolik neprodali, takže noc měla i ekonomický efekt. Zúčastnila se jedna Španělka, pak lidé z Košic, Prahy, Brna i našeho regionu.

Překvapil vás odpor části veřejnosti demonstrovaný například v internetových diskusích?

Nesetkal jsem se s nějakým zásadním negativním postojem. Bylo to vnímáno buď neutrálně, nebo pozitivně. Můžu říct, že akci určitě budeme na podzim opakovat. Nechci diskutujícím puritánům vyvracet jejich názor, na nějž mají právo. I když já ho mám jiný, přestože nejsem žádným exhibicionistou. Šlo o naturismus, nikoliv sexualitu. Byly tady rodiny s dětmi, které jsou zvyklé, že se koupou bez plavek. Je to jejich životní styl.

Překonal jste se a odložil jste plavky s nimi?

Byl jsem toho názoru, že kdyby bylo potřeba řešit z mé pozice nějakou vážnou situaci, tak ředitel s holým zadkem nebude zrovna autoritou. Takže jsem od plavčíků nafasoval kraťasy a bílé tričko. Zaměstnancům, kteří by měli s naturistickým večerem nějaký problém, jsem dal možnost přehození směny.

Po sedm let jste byl manažerem pro rozvoj Baťova kanálu. Proč jste se rozhodl vyměnit jej za aquapark?

Když jsem se s Baťákem loučil, rozbrečel jsem se. Byla to srdeční záležitost, ale zřejmě jsem někde v hloubce chtěl změnu, výzvu. Jako prioritu číslo dva jsem si stanovil zhubnutí díky plavání. To se mně samozřejmě nepovedlo, v bazénu jsem byl dvakrát nebo třikrát.

Ale u vody jste zůstal…

Jsem neskutečný vodouch, stejně tak i mé děti. Přestože voda v Baťáku a bazénu je v lecčems rozdílná.

Jaký máte názor na myšlenku, která se po letech vrací do módy, a sice vybudování kanálu Dunaj-Odra-Labe?

Když jsem na Baťák nastupoval, nebyl jsem naprostým odpůrcem projektu, ale cítil jsem, že to asi nebude to pravé ořechové. Dnes jsem radikálně obrátil. Považuji se za jednoznačného podporovatele průplavu. Přesvědčila mě návštěva německého kanálu Dunaj-Mohan, jenž byl vystavěný za Hitlerovy nadvlády. Neexistovaly tam průtahy jako například dneska na Labi. Dovolím si to říct na plnou hubu, protože ze zákulisí vím, že u nás se jedná o účelové věci. Nejde o záchranu nějakého motýla. Souběžně s řekou například vede koridor Deutsche Bahn. V okamžiku, kdy se splavní Labe, sebere lodní doprava železnici nějaké peníze. Jisté české ekologické skupině jdou na konto každoročně sponzorské dary od Deutsche Bahn. A já si jen domýšlím, co za tím je.

Přesto, nezdevastovala by stavba průplavu krajinu?

Jeďte se na ten německý kanál podívat. Řeknete si, jak je to nádherné údolí. Zároveň si uvědomíte, že se nacházíte v sedle kopce a žádná řeka tam nikdy přirozeně téct nemohla. Já mám lodě ve svém srdci a jak vidím dostatečně hlubokou vodu, na níž žádné neplují, připadá mi to špatně. Už Baťa připomínal, že jsme rozvodím Evropy a pokud budeme chytří a všechny řeky spojíme, staneme se křižovatkou tří moří a velmocí vnitrozemské plavby. Kromě toho by kanál velmi elegantně dokázal řešit povodňové stavy.

Bude co převážet, jak se ptají někteří kritici?

Existují komodity, které na dálnici nepatří, a my je tam přesto dneska máme. Chceme je přesunout na železnici, ale moc se nám to nedaří. Pokud je přeložíme na loď, dostaneme se na setinu nákladů ve srovnání s kamionem. Není pravdou, že by se na lodích nedalo nic převážet. Jen to chce kvalitní nastavení dopravní politiky od státu.

Vraťme se ještě k aquaparku. Jak jste zápasil s prvními týdny ve funkci? Pronikl jste do tajů čerpadlového systému a dalších záludností?

Škola ředitelů aquaparků bohužel neexistuje. Nicméně k technice jsem měl vždy blízko, takže mi to až takový problém nedělá. Navíc nejsem ten, který by dole ve strojovně točil kohouty. Jsou tady erudovaní strojníci včetně vedoucího provozu. S řediteli aquaparků se navíc navštěvujeme a předáváme si zkušenosti. Je to zajímavé, ale nevnímáme se příliš jako konkurenti.

Za konkurenci nepovažujete ani aquapark v Uherském Brodě?

To je velmi tenký led. Brod hodně vydělal na tom, že se v Hradišti stavělo. Až bylo hotovo a otevřeli jsme, oni zaznamenali prokazatelný propad. Do určité míry si tedy konkurujeme, ale žádné akce proti sobě nepořádáme. Pouze se snažíme poskytovat kvalitní služby a necháváme na zákazníkovi, aby jako arbitr rozhodl, komu dá přednost.

Peníze hýbou světem a vaše zákazníky tedy bude zajímat, zda připravujete změnu cenové politiky.

Nad tímto tématem jsme se intenzivně zamýšleli a srovnávali se v těchto ohledech s ostatními zařízeními široko daleko. Nastavení našeho současného vstupného je standardní, má smysl a ceny logicky narůstají od základního vstupného po celodenní pobyt v nejdražších zónách. Paušálně srážet z ceníku nějaká procenta by nikomu nic nepřineslo. Cena pro abonenty už je dneska tak nízká, že jít o desetikorunu dolů by už bylo opravdu neschůdné. Zpracováváme alespoň nějaká privilegia pro předplatitele, například slevy na pitný režim ve wellness zóně a plánujeme i další. Aby se abonenti u nás cítili jako V.I.P., zavedeme pro ně v brzké době i věrnostní program. Co se týče venkovního areálu, zlevníme letos některé vstupenky v průměru o dvacetikorunu. Zaměřili jsme se především na rodiny s dětmi. Víme, že aquapark je především službou pro veřejnost. Zvláště pro rodiny s dětmi by měl být dostupný.

Jiří Durďák se narodil 19. června 1979 v Uherském Hradišti. Absolvoval zde učební obor truhlář a nástavbové studium na SOU Mojmír. Vystudoval Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně, obor dřevařské inženýrství se zaměřením na marketing a ekonomiku. Vyhrál konkurz na manažera Baťova kanálu, po sedmi letech uspěl ve výběrovém řízení na ředitele aquaparku. Funkci zastává od 1. prosince loňského roku. Je ženatý, má dvě děti čtyřletou Elišku a dvouletého Jana.