Taková je podle informací realitních kanceláří situace v metropoli Slovácka a jejím okolí.

V Uherské Brodě je situace téměř totožná. Nejdražší a nejvyhledávanější lokality pro stavbu domů leží v centru města, v ulici Jabloňová, Na Chmelnici nebo v ulici Prakšická. Největší poptávka po bytech je na ulici Tkalcovská.

Průzkum Slováckého deníku mezi realitními kancelářemi ukázal, že se vzdáleností od centra Hradiště klesají ceny nemovitostí v řádech statisíců. Naopak v Uherském Brodě jsou ceny vyrovnané. Například dům, který v Mařaticích stojí 4 miliony korun, přijde v Březolupech na pouhých 2,5 milionu.

Ceny dolů nepůjdou

„Co se týče pozemků i domů, je nejvíce žádané centrum města a jeho nejbližší okolí. Čím víc se vzdalujete, o to méně zaplatíte. Do 10 kilometrů od středu jsou ale ceny víceméně stabilní nebo rostou. Hodnoty bytů a domů jsou nyní na vzestupu. Ceny u lukrativních pozemků ve středu města rozhodně v nejbližších letech dolů nepůjdou,“ tvrdí realitní makléř hradišťské společnosti Sting Martin Pitucha. Za nejdražší hradišťská sídliště považuje Mojmír a Starou Tenici.

V Uherském Brodě převyšuje poptávka po bytech a domech jejich nabídku. Hlad po nich je tam proto ještě markantnější než v metropoli Slovácka. „Nejdražší jsou byty na Tkalcovské ulici, naopak nejlevnější na sídlišti Olšava. Rozdíl v ceně je až půl milionu korun. Za domy zaplatíte nejvíc Na Chmelnici nebo na ulici Prakšická,“ uvedla Miroslava Kubišová z brodské realitní agentury Zvonek v Uherském Brodě.

Ve městě Komenského však nedochází ke snižování cen s rostoucí vzdáleností od centra. „Domy ve středu města stojí od jednoho až do šesti milionů korun. Ovšem co se týče vzdálenosti od centra, ceny se nijak výrazně nemění. Podobně i cena domů v Újezdci i Těšově už dohnala střed Uherského Brodu,“ dodala Kubišová.

U rodinných domů, bytů, pozemků i garáží v Uherském Hradišti hraje velkou roli konkrétní lokalita. „V Mařaticích za dům zaplatíte 4 miliony korun. V Jarošově stejné bydlení přijde na 3 miliony korun, v Březolupech pak na 2 až 2,5 milionu korun,“ vysvětlila Jitka Bačová z hradišťské SDK reality.
Podle názoru Václava Hnátíka z realitní kanceláře DRAKO je v současnosti vhodné investovat do nemovitostí.

S eurem všechno podraží

„Dokud se u nás nezavede euro, budou ceny domů i bytů stoupat. Po přechodu z korun na eura, vše ještě podraží a nastane stagnace,“ zmínil Hnátík s tím, že nejdražší byty jsou na Štěpnicích. „Ceny za garáže stouply. Před pěti lety přišla garáž na 100 tisíc korun, dnes je to dvakrát víc,“ dodal.

Sandra Vasková