S týdenním předstihem před jedenáctým ročníkem koštu slivovice, který ponese název O staroměstskou flašu, ji opět uspořádalo občanské sdružení Spolek přátel slivovice Staré Město. „Zatímco na loňském jubilejním ročníku koštu jsme zaznamenali rekordních 822 vzorků pálenek, letos se jich na degustaci sešlo jen 672. Z toho pálenek z modrého ovoce bylo čtyři sta dvacet sedm. Padesátiletým vzorkem se na degustaci prezentoval Lukáš Elísek z Tupes,“ okomentoval degustaci Stanislav Měrka, jeden z hlavních pořadatelů koštu. Netajil se tím, že na nižším počtu destilátů, kterými pěstitelé degustaci obeslali, se podepsala loňská neúroda ovoce.

Křišťálově průzračné moky posuzovalo pětatřicet tříčlenných komisí odborně zdatných degustátorů, mezi nimiž bylo dvanáct žen. Jednou z nich byla Jiřina Stroganová z Uhreského Hradiště, která v hodnotitelské komisi zasedla už potřicáté. Opravňovaly ji k tomu senzorické zkoušky, které složila v době, kdy byla potravinářskou techničkou. „Mám-li souhrnně zhodnotit předložené pálenky, řeknu to takhle. Zatím jsme v komisi ochutnávali jenom vínovice. Po dnešku říkám, vínovice nikdy více. Je to destilát, kterému já nemohu přijít na chuť,“ práskla na sebe Stroganová.

Až z Ratiboře u Vsetína přijela degustovat pálenky Zuzana Holíková. Zasedla k jednomu stolu se staroměstskými porotci Markem Reichlem a Markem Ingrem. Společně se shodli na tom, že většinou posuzovali kvalitní meruňkovice. „Ale není nad valašskou slivovici,“ halasila Holíková.

Služebně i věkově nejstarším mezi degustátory byl sedmasedmdesátiletý Josef Šilc z Jankovic. „Jsem na den přesně tak starý, jako by byl Jurij Gagarin. Narodili jsme se 9. března 1934. Ten asi slováckou slivovici neochutnal, stejně jako já nevzlétl do vesmíru,“ řekl s šibalským úsměvem Šilc. Spokojeně se ale netvářil, když hovořil o loňské mizerné úrodě ovoce. „Napálil jsem jen třicet litrů slivovice. Byla to nejslabší páleničářská sezona mého života. Tady jsem vůbec poprvé degustoval hruškovice,“ svěřil se Šilc.

A komu přiřkli porotci titul šampiona? „To se vyznavači pálenek dozvědí v sobotu (12. března) ve 20 hodin ve staroměstské Sokolovně. Košt ale začne už v 18 hodin. K ochutnávání destilátů bude vyhrávat v sálech Sokolovny V.S.P Band a country skupina Jižané,“ lákal milovníky kořalek na jejich košt Měrka.