Radomíra Veselá nakonec musela kvůli vážným pochybením justici opustit úplně. Později ale zakotvila na jedné z fakult na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně – a poněkud paradoxně tam pracuje i jako předsedkyně tamní disciplinární komise.

Ministerstvo: Nezvládla práci

Rovných sto let uplynulo minulý týden od narození Aloise Grebeníčka. Rodák z Jalubí na Uherskohradišťsku byl protifašistickým odbojářem, nicméně později také sadistickým vyšetřovatelem komunistické Státní bezpečnosti (StB). V roce 1997 jej kvůli tomu s dalšími dvěma bývalými členy StB obžalovalo státní zastupitelství v Uherském Hradišti z trestného činu ublížení na zdraví.

Tehdejší soudkyně Radomíra Veselá, sama bývalá členka Komunistické strany Československa, však líčení s bývalými členy StB protahovala až do roku 2003, kdy Grebeníček zemřel. Soudkyně pak musela o tři roky později kvůli dalším pochybením justici opustit.

„Nezvládla práci, v celé řadě případů došlo k neodůvodněným průtahům. Šlo přitom o období měsíců i roků,“ řekl v dubnu 2006 Petr Dimun, mluvčí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce.

Alois Grebeníček
Trestu unikl. Sadistického vyšetřovatele Grebeníčka uchránila liknavá soudkyně

Radomíra Veselá následně zahájila pedagogickou dráhu, od roku 2018 pak působí jako odborná asistentka na Fakultě logistiky a krizového řízení (FLKŘ) UTB ve Zlíně. Zároveň je také předsedkyní disciplinární komise – což mezi mnohými studenty vzbudilo vlnu nevole.

Univerzita by se podle nich měla k minulosti bývalé soudkyně vyjádřit.

„Myslím, že by mnoho studentů přivítalo alespoň vyjádření a ujištění z univerzity, že bývalé pracovní zkušenosti doktorky Veselé nemohou ovlivňovat její úsudek v této pozici,“ řekl pro Deník jeden ze studentů, který nechtěl uvést celé své jméno, redakce ale jeho totožnost zná.

Věznice v Uherském Hradišti. Ilustrační foto.
Komunistické peklo: Ke krvavé historii věznice pomohlo řádění Aloise Grebeníčka

Rektor: Je to odbornice na právo

Podle rektora UTB Vladimíra Sedlaříka Radomíra Veselá prošla v roce 2018 řádným výběrovým řízením na FLKŘ a své pracovní úkoly plní svědomitě.

„Lze ji považovat za odbornici v oblasti práva, které je součástí studijních programů uskutečňovaných na FLKŘ. O pedagogických kvalitách svědčí také fakt, že v rámci studentských anket je pravidelně kladně hodnocena,“ upozorňuje rektor s tím, že od 31. října 2018 působí Radomíra Veselá nad rámec svých povinností i v akademické poradně a disciplinární komisi FLKŘ, které předsedá.

„Paní Veselá může být odborníci na právo, což ji nikdo nebere. Ale z etického hlediska je s ohledem na její minulost přinejmenším hodně zarážející, že je předsedkyní téhle komise,“ myslí si ale další Deníkem oslovený student zlínské UTB.

Na etickou stránku celé věci poukazuje také jeho studijní kolega.

„Pokud mělo dojít k odvolání paní Veselé pro pochybení v procesech spojených s minulým režimem, pak se nabízí otázka, zda její pozice předsedkyně disciplinární komise je v souladu s etickým kodexem školy,“ ptá se student.

Pokud jde o samotnou Radomíru Veselou, bývalá soudkyně ani na opakované dotazy Deníku do čtvrtečního odpoledne neodpověděla.