Přestože konkrétní opatření budou známa až na konci letošního roku, do kdy mají být plány hotové, město nevylučuje podobné kroky, jakými se rozhodli vydat v Uherském Brodě. Tam si totiž již delší dobu pohrávají s myšlenkou, že namísto několika malých hřišť vyroste do budoucna jeden centrální areál.

„Letos jsme začali s malým chodit na dětská hřiště a nemůžu říct, že bych s jejich stavem byl úplně spokojený. Buď jdeme na to do parku, které je sice opravené a nové, ale na skluzavku se tam musí stát fronta, nebo navštěvujeme hřiště na ulici 28. října, které je v katastrofálním stavu, i když jej zrovna natřeli. Chodili jsme také na Východ, ale tam jej školník začal zavírat, protože je součástí školního areálu," poznamenal devětadvacetiletý Hradišťan Jakub Hubáček. Podle jeho slov by však s novým plánováním obnovy dětských hřišť měli být na tamní radnici opatrní. „Jsem rád za malá hřiště, která jsou v blízkosti našeho bytu, takže se mi příliš nezamlouvá myšlenka rušení lokálních hřišť na úkor centrálních areálů.

Zdolávat s klukem větší vzdálenosti totiž zabere hodně času," upozornil na možné úskalí rušení nebo slučování menších hřišť Jakub Hubáček.

Vedení města Uherské Hradiště však jde především o ušetření nákladů za provoz a zlepšení údržby dětských areálů. „Nová koncepce bude řešit modernizaci stávajících prvků i zefektivnění nákladů na jejich údržbu a z navržených opatření může vzejít, že se některá hřiště budou rušit, některá slučovat a u některých se pouze obnoví část prvků nebo u nich dojde ke kompletní výměně inventáře," uvedl radní Uherského Hradiště František Elfmark. Investice do opravy dětských hřišť přitom mají jen do konce října dosahovat částky více než milion korun. Kromě dnes již opravovaného areálu v Bastionu se má postupně dostat také na hřiště v ulicích Pod Lipkami v Sadech, Za Alejí ve Štěpnicích a na sídlišti Východ v Mařaticíchpřípadně ve Staré Tenici, Véskách nebo Jarošově. „Návrh plánu bude předložen jednotlivým místním komisím a po zapracování připomínek radě města. Schválen by pak měl být do konce tohoto roku," upřesnil František Elfmark.

S podobným záměrem přitom nedávno přišlo i vedení radnice v Uherském Brodě. Jeho cílem bylo totiž najít nejefektivnější cestu k napravení tamní roztříštěnosti mnoha malých dětských hřišť. „Úvahy se ubírají směrem, že pro město je lepší udržovat jedno větší místo na hraní pro děti než jich mít rozesetých okolo deset. Směřovat tak budeme k velkým centrálním hřištím, která budou kapacitně dostatečná pro všechny rodiny z blízkého okolí, ale i vzdálenější návštěvníky," přiblížil plány uherskobrodské radnice místostarosta David Surý. V Uherském Brodě však snahy o novou koncepci narážejí často na odpor obyvatel, kteří jsou na menší hřiště poblíž domu zvyklí.