Po dvaceti letech pořádání koštu nastal pro devítičlenný Spolek přátel slivovice (SPS) Staré Město čas vzpomínání a bilancování uplynulých ročníků.

„Je tomu víc než dvacet let, co v restauraci Na Špici padla památná věta: Když dělají košt slivovice na Salaši, proč bychom jej nemohli uspořádat ve Starém Městě. A tak po vzoru Salaše a s radami tehdejšího tamního starosty Zdeňka Píšťka, jsme začali připravovat košt slivovice ve Starém Městě,“ zalovili v paměti členové tamního Spolku přátel slivovice. Na jeho první ročník se jim podařilo sehnat přes sto vzorků pálenek, které přišlo ochutnat pouhých dvacet platících návštěvníků.

Za dvacet let se spolku podařilo získat pro vyznavače pálenek víc než osm tisíc vzorků destilátů, převážně z modrého ovoce.

„Vysoce si cením práce organizátorů koštu, členů degustačních komisí, ale i těch, kteří návštěvníkům vzorky destilátů nalévají. Obdivuji odvahu vystavovatelů pálenek, že se s nimi na našem koštu prezentují. Já tu odvahu dosud nenašel, ačkoliv jakousi pálenku doma také mám,“ svěřil se s pousmáním Josef Bazala, první muž Starého Města, který předávání cen šampionům výstavy moderoval.

Putovní Staroměstskou flašu, diplom a dárkový balíček si do Bánova odvezl za duranciovici ročníku 2018

Vladimír Kočica. „Na koštech v Bánově už několikrát moje pálenky zabodovaly, ale že hned napoprvé bude moje duranciovice nejlepší ve Starém Městě, to jsem nečekal. Z putovní Staroměstské flaše mám velkou radost,“ svěřil se Vladimír Kočica, který do tajů výroby pálenek zasvěcuje svého syna.

Žádné ovoce nepřijde nazmar

Vysekl poklonu i své manželce, která mu už 45 let pomáhá sbírat durancie a další ovoce do beček. „Žádné ovoce u nás nepřijde nazmar. Švestková povidla nevařím, slivovici moc nemusím, raději si dám pohárek vína,“ nechala se slyšet paní Kočicová.

Při slavnostním vyhlašování výsledků se neudělovaly jen ceny za nejlepší destiláty, ale i za vzorek, který dostal od degustátorů nejméně bodů. Cenu podnikatele Petra Hájka, bílou slepeckou hůl a dárkový balíček, převzal za nejméně hodnocenou meruňkovici staroměstský Josef Němčanský (78). Nádavkem k tomu dostal ještě od staroměstské firmy Planeo hodnotný věcný dar.

„Na letošním jubilejním koštu jsem si nechal degustátory ohodnotit deset let starou meruňkovici. A ona u nich úplně propadla. Za bílou slepeckou hůl se ale nestydím. Manželka jistě s radostí uvítá věcné ceny, které jsem tu dnes večer za meruňkovici dostal,“ řekl s úsměvem a šibalským mrknutím oka Josef Němčanský.