Neodolám a krátce po sobotní 14. hodině tam vyrážím. Bez předem smluvené schůzky se za pomyslnou vstupní branou do pohádkového království potkávám s Josefem Snopkem, prvním mužem Kudlovic. „Vítám tě u nás a zvu tě na procházku po stanovištích pohádkových postaviček, které vytvořili obyvatelé Kudlovické doliny,“ láká mě upřímně na osmnáct set metrů dlouhou pohádkovou stezku tamními Paniháji kudlovický starosta.

V té téměř pohádkové krajině prozářené sluncem se potkáváme s klauny, indiány, loupežníky, Patem a Matem, kočičkami a sličnými čerticemi, které by se režiséru Zdeňku Troškovi možná hodily do jeho natáčeného filmu Čertoviny. Nemineme ani kanibaly, Krakonošovo, mlynářský pár, u nějž ochutnáme buchty s meruňkovou marmeládou, ale také pozorně sledujeme amatérské hledání zlata v potoce. Zlato totiž jako málokterá surovina ovlivnila historii lidstva. „Kdyby se na Kudlovické dolině našla třeba křemenná žíla se zlatem nebo zlato v potoce, možná by se Kudlovickým lépe žilo,“ zasní se s pousmáním starosta.

Festivalu česneku na zámku v Buchlovicích. Ilustrační foto.
Buchlovice budou žít už 16. česnekovým festivalem

Na trase se na chvíli vracíme do legendárního americko-italského filmu Tenkrát na Západě. Zatímco děti v doprovodu svých rodičů a prarodičů plní nejrůznější úkoly na pohádkové stezce, my ji téměř proklusáváme. Už nás čeká jen převoz na voru přes rybník, na jehož druhém břehu se domlouvají piráti, jak si na nás zgustnou. „Co bychom si bez starosty a novinářů počali. Děvčata, připijte si s nimi tou naší kořalkou na zdraví, a ať se tu s nimi za rok při této akci zase sejdeme,“ zavelel jeden z pirátů. V tom vyjde z kanonu téměř ohlušující rána, která dělá pomyslnou tečku za naším putováním po pohádkové stezce, s jakou jsem se už dlouho nesetkal.

„Obdivují organizátory i účinkující občany z Kudlovické doliny, kteří už potřinácté připravili nejen dětem z naší vesnice zajímavou a zábavnou akci,“ vysekne jim pochvalu starosta Josef Snopek. Než se rozloučíme, prozrazuje, že pohádkově naladěné děti si přijdou v cíli stezky, a to na hřišti, na koupání v pěně, kterou jim po návratu připraví kudlovičtí dobrovolní hasiči. Poté v pěně vykoupané kluky a holky mírným proudem vody osprchují a pozvou je na ukázky jejich techniky. Nechyběl ani táborák, ohnivá show, společenská zábava a dobrá nálada.

Od čtvrtku do soboty budou na Buchlově probíhat Buchlovské noci s černou paní.
Noční prohlídky Buchlovské noci s černou paní podvanácté