Jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů Beskyd - Pustevny - jsou atraktivním místem pro výlety za každého počasí. Na Pustevny se dá vyvézt lanovkou, přijít pěšky, v zimě na běžkách a v létě na kole.

Dole se potom můžete vydat některou z stezek například na koloběžkách. Ročně se k pohanskému bohu Radegastovi, ke Kapli sv. Cyrila a Metoděje nebo na opačnou stranu k Stezce Valašska vydají desetitisíce turistů z celé republiky.

Cestující na vlakovém nádraží. Ilustrační foto.
Nový Hrozenkov dostane chytrou vlakovou zastávku. Cestující zde dobijí i mobily

Projekt Brána Pusteven je součástí dlouhodobých snah kultivovat prostředí hřebene tak, aby cestovní ruch nenarušoval tento kout Beskyd, nastavit řád s respektem k přírodnímu charakteru místa i jeho historické a architektonické hodnotě. Kraj plánuje projekt podpořit deseti miliony, dalšího půl milionu půjde na kultivaci veřejného prostranství u chaty Šumná, Dolní stanice lanovky a Libušína.

Nová odpočívárna, zvonička i točna pro autobusy

Brána Pusteven, projekt obce Prostřední Bečva, má přispět ke zkulturnění zdejší turistiky. V první fázi prošlo kompletní rekonstrukcí parkoviště, v druhé k němu přibude další zázemí. Nový objekt bude tvořit přirozený předěl mezi parkovištěm a areálem Pusteven.

Budova bude sloužit jako čekárna, místnost k odpočinku návštěvníků, ochrana před nepříznivým počasím, případně jako informační centrum pro přijíždějící turisty.

Vznikne také zvonička, točna pro autobusy a stání pro motorky. Dotace Zlínského kraje ve výši deset milionů je určena na pokrytí více než poloviny nákladů druhé etapy projektu Brána Pusteven.

Vsetínský zámek
Vsetínský zámek dostane do dvou let nový kabát za 27 milionů

Podle Lubomíra Trauba, náměstka hejtmana pro cestovní ruch, jsou Pustevny jedním z nejnavštěvovanějších cílů ve Zlínském kraji. „Jsou atraktivní spojením nádherné beskydské přírody a unikátní Jurkovičovy architektury. To jsou hodnoty, o které musíme pečovat,“ říká Traub.

Návštěvníci Pusteven si podle něj zaslouží důstojné a kvalitní zázemí. „Takové, díky kterému budou moci zahodit starosti a stres všedních dní. Přesně to je smyslem projektu Brána Pusteven, a proto má podporu kraje,“ dodává Lubomír Traub.

Městské lázně ve Vsetíně
Vsetínské lázně čekají úpravy za miliony, přibude parní kabina dostupná z bazénu

Dalších 500 tisíc korun je určeno na zpracování dokumentace na kultivaci veřejného prostředí v centrální části Pusteven u chaty Šumná, Dolní stanice lanovky a Libušína.

Projekt bude mimo jiné řešit komunikační trasy, nový mobiliář a turistickou infrastrukturu. Finance jsou každoročním vkladem Zlínského kraje do Fondu Pustevny. Na jeho plnění se podílí i sousední Moravskoslezský kraj a obce Prostřední Bečva a Trojanovice, do jejichž katastrů lokalita spadá, ale také místní podnikatelé.

Podporu obou projektů schválila Rada Zlínského kraje i krajské zastupitelstvo.