Laboratoř potvrdila u uhynulé drůbeže virus ptačí chřipky subtypu H5N8. Zbývající drůbež v chovu byla v souladu s legislativou utracena. 

Jde o dvanácté ohnisko ptačí chřipky v ČR a druhé, které není v malochovu.

Vyhlášena jsou veterinární opatření

Stejně jako v předchozích případech bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V jejich rámci bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže.

Podle ředitele SVS pro Zlínský kraj Františka Mahdalíka v ochranném pásmu žádný velkochov drůbeže není.

"V pásmu dozoru velkochovy jsou, a to ve Stříbrnicích a Boršicích. Platí tam zpřísněná opatření týkající se biologické bezpečnosti, to znamená, aby tam nebyl kontakt s volně žijícím ptactvem," řekl dnes ČTK Mahdalík.

Vzhledem k tomu, že jsou oba chovy v halách, neměly by podle něj mít se zamezením kontaktu problém. Ošetřovatelé v chovech nyní musejí podle ředitele klást větší důraz na převlékání nebo dezinfekci.

Ilustrační foto
Ptačí chřipku potvrdili u labutě na Ostrožsku

Domácí ptactvo musíte zavřít 

Obyvatele městyse Osvětimany byli na facebookovém profilu obce  vyzváni k dodržování mimořádných opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy, nařízených Státní veterinární správou pro Zlínský kraj.

Zejména se nařizuje všem chovatelům drůbeže nebo jiných ptáků chovaných v zajetí umístit ptáky do uzavřených prostor, zamezit vniku volně žijícího ptactva do objektů zasíťováním oken a větracích otvorů, sledovat zdravotní stav drůbeže apod.

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) a velitel MP UH Vlastimil Pauřík
Přívalu urážek a vyhrožování čelí starosta Hradiště i velitel městské policie

Vedle zmíněného chovu byla vysoce patogenní ptačí chřipka také potvrzena i u volně žijících vodních ptáků na dalším místě České republiky. Konkrétně se jedná o uhynulou labuť, která byla nalezena na Stříbrném jezeře u Opavy.

Ohniska v chovech jsou v ČR nyní v sedmi krajích, kromě Zlínského také ve Středočeském, Moravskoslezském, Jihočeském, Pardubickém a Plzeňském kraji a na Vysočině. U volně žijících ptáků se choroba potvrdila v Praze, v Libereckém, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji. Nově i u dvou labutí na Chomoutovském jezeře u Olomouce a u labutě v Hynkově u Olomouce. Minulý týden se vyskytla ve Zlínském kraji u labutě u Novoveských štěrkových jezer v katastru Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku. Podle Vorlíčka se nově potvrdila i u uhynulé labutě nalezené na Stříbrném jezeře u Opavy.