„Pštrosy australské chováme pro zábavu, na okrasu, jako mazlíčky. Jsou relativně společenští. Takoví maskoti našeho hospodářství,“ přiznává Vojtěch Trubačík, jenž areál obhospodařuje spolu se svým tatínkem.

Původně měli pštrosy tři, dva ale pošli a zůstala jen samička Stela.

„Pro ni jsme od jednoho chovatele z tuzemska vloni dokoupili tehdy jednoletého samce Emila a ona hned začala snášet vejce,“ líčí Vojtěch Trubačík pštrosí peripetie.

Na konci března podle jeho slov snesla Stela vejce.

„Emil seděl celý březen na vajíčkách. Pštrosi to tak mají. Samice snese, samec na nich sedí a samice samce hlídá před případným vnějším nebezpečím. Proto byla agresivní a nikoho k němu nepustila. Bohužel to ale vypadá, že se jim z té snůšky stejně nakonec nic nevylíhne. Snášejí totiž tak, jak jsou nastaveni – když je v Austrálii léto. Jenže v tu dobu je u nás zrovna končící zima a na ně je v tomto případě ve zdejších podmínkách relativně chladno,“ vysvětluje Vojtěch Trubačík.

Pštrosí vejce jako velikonoční dárek

Snesená vejce, ale už pštrosy odběhlá, proto nejspíš rozdají známým jako netradiční velikonoční prezent. A jak se před útočícím pštrosem bránit? „V takové chvíli nezbývá nic jiného, než se snažit udělat větším,“ upozorňuje se smíchem Vojtěch Trubačík.

Na místě, kde za socialismu stával státní statek založil Farmu Bobík před deseti lety Vojtěchův otec Josef spíše jako srdeční záležitost, než podnikatelský nápad.

„K hospodářskému zvířectvu jsem měl vztah už od dětství. Ve svých dvanácti letech jsem jako mladý chovatel drobného zvířectva dokonce vystavoval v Brně. To víte, děda byl sedlák a šlechtický rod Hejdů, ze kterého pocházíme, se před pěti sty lety přestěhoval z Lichnova u Bruntálu do Jalubí a začal v našem kraji hospodařit, a tak mi něco z toho zůstalo v krvi a projevilo se touto mojí zálibou,“ přiznává Josef Trubačík.

Kromě páru pštrosů tam lze najít kozy i ovce kamerunské, ustájené koně, krávy francouzského plemene, kachny, slepice, perličky, krůty krocany, daňky i muflony.

„Zatím je to sice naše soukromá aktivita, ale do budoucna bychom chtěli hospodářství zpřístupnit veřejnosti, tak jako celý areál,“ dodává Vojtěch Trubačík.