„Očkování psů je možné rozdělit do dvou kategorií. Ta první vychází ze zákona o veterinární péči a jedná se o povinné očkování psů starších šesti měsíců proti vzteklině. Jde o nebezpečné onemocnění teplokrevných zvířat, jehož původcem je virus,“ varují před ním unisono veterinární lékařky Miroslava Svobodová s Alžbětou Hrubošovou, které ve zmíněných obcích naočkovaly 60 psů. Loni v 11 obcích na 300 pejsků.

Vzteklina je podle vyjádření veterinářek nevyléčitelné onemocnění zvířat přenosné na člověka. Postihuje nervovou soustavu a končí vždy smrtí.

Díky Pasteurovi jsme se v Česku před touto chorobou naučili chránit. Když se však onemocnění zanedbá a vzteklina u člověka propukne, nepomůže ani sebelepší očkovací látka. Od určité chvíle není léku a nelze tedy spoléhat na Louise Pasteura, který vynalezl léčivé sérum proti vzteklině a provedl jím úspěšná očkování.

„Kombinovaná vakcína od českého výrobce, kterou jsem pejskům na žádost jejich majitelů aplikovala, se vztahovala na další onemocnění, jež psy přímo ohrožují. Jde kupříkladu o psinku, boreliózu, leptospirózu, infekční laryngotracheitidu, boreliózu, infekční hepatitidu a dalším nemocem,“ informovala veterinární lékařka Miroslava Svobodová.

Vakcíny nebyly zadarmo, ale rozhodně se k ochraně zdraví psů vyplatí. Očkování si nechali majitelé psů potvrdit do očkovacího průkazu, v němž byl zaznamenán typ použité vakcíny. Záleží na každém majiteli psa, jak moc mu na jeho čtyřnohém příteli záleží a kolik chce do něj investovat peněz. Ideální je držet se doporučení veterinárních lékařů, kteří majitelům psů pomůžou určit správné očkování.

„Pokud majitelé svých psích mazlíčků nevyužili z důvodu nemoci, rodinných a jiných důvodů sobotní očkování psů ve zmíněných obcích, mají si je možnost nechat naočkovat u kteréhokoliv veterinárního lékaře.

Někteří lidé ale očkování psů trochu podceňují. To, že poslední případ vztekliny na Slovácku byl zaznamenán na Slovácku v únoru roku 2000, že je Česko prosté vztekliny od roku 2004, ještě neznamená, že se k nám její virus nemůže dostat přes hranice.