Potíž je však v tom, že na Uherskohradišťsku je v současné době pouze jediný legální hotel pro psy, a to na okraji Uherského Brodu, při hlavním silničním tahu mezi Uherským Hradištěm a Trenčínem. Marně budou majitelé čtyřnohých domácích mazlíčků pátrat na internetových stránkách nebo v telefonním seznamu po jiném hotelu v regionu, do nějž by mohli svěřit svého psa nebo kočku, když oni pojedou na dovolenou, na služební cestu nebo by museli být hospitalizováni v nemocnici.

Chovatelé psů z vesnic kolem Buchlova neměli až do loňska starosti s tím, kam se svým čtyřnohým přítelem během jejich nepřítomnosti doma. Prostě je odvezli do hotelu pro psy ve Zlechově. To už ale neplatí. „Ačkoliv máme devět kotců, museli jsme letos hotelové služby pro psy ukončit. Bydlíme totiž ve vesnici. Psí štěkot a vytí rušili lidi, bydlící v blízkosti našeho domu. Manžel Josef se však nadále věnuje výcviku psů,“ svěřila se Alena Bartošíková.

Pátrání po psích hotelech je doslova jako detektivka. Ani sami chovatelé psů neznají adresy, kde by bylo možné dočasně čtyřnohé chlupáče umístit. „Nikdy jsem se o to nezajímal. Když jede naše rodina na dovolenou, dáme pejska k sousedům,“ nechal se slyšet Jiří Nováček ze Starého Města. „Nejbližší hotel pro psy najdou lidé ve Fryštáku, což je asi osm kilometrů od Zlína ve směru na Holešov, další pak je až v Brně,“ nezdráhala se prozradit konkurenční zařízení Danuše Jiříčková, majitelka hotelu pro psy v Uherském Brodě. Manželka majitele fryštáckého zvířecího hotelu Miroslava Švajdová potvrdila, že až na jeden týden měli například o letošních prázdninách všech padesát kotců obsazených.

„Dočasné útočiště jsme v našem hotelu poskytli i majitelům psů z Uherskohradiš ťska. Manžel se profesionální práci se psy věnuje šestnáct let, já jsem s ním v psím hotelu začala pracovat o tři roky později,“ svěřila se Švajdová. Pejskařům vycházejí vstříc i některé hotely a kempy. „Ačkoliv náš hotel funguje teprve od 1. května letošního roku, už jsme tu měli klienty, kteří si s sebou přivezli psa. Byl s nimi ubytován na pokoji. Za den pobytu psa v hotelu zaplatí jeho majitel 200 korun,“ prozradila manažerka hradišťského hotelu Mlýnská Olga Kovaříková. V autokempu za Velehradem vycházejí svým klientům, kteří si přivezou kočky a psy, také vstříc.

„V kempu, který je v provozu od dubna do prosince, klienti za ubytování svých čtyřnohých miláčků neplatí,“ řekl recepční Jan Vlk. Klid a pohodlí mají klienti se psy také v hotelu Mlýn na Velehradě. „Pro klienty máme vyhrazeny dva pokoje, kde s nimi mohou trávit pobyt i jejich psi. Venkovní kotce ale pro ně nemáme,“ svěřil se ředitel hotelu Josef Hájek.