Vše iniciovala opoziční strana ČSSD, která má podporu komunistů. Vodou na mlýn je pro ně fakt, že zatčení jsou především z vládnoucí ODS. Regionální politici v tom ale problém nevidí. Většina se vyjádřila v tom smyslu, že jde o individuality.

„Je to strašně těžká situace pro celý národ. Petr Nečas a jeho kabinet by to ale měli ustát, vláda by měla dál pokračovat," myslí si etnografka v důchodu Ludmila Tarcalavá. Dodala, že se zatím příliš neorientuje v tom, kdo a proč dal pokyn k zatýkání, ale pokud bylo důvodné, určitě ho schvaluje.

Ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti Radovan Jančář upozorňuje na to, že zatčení až na výjimky přímo nesouvisí se současnou vládou. Většina obviněných z ní totiž už před časem odešla.

„Výroky opoziční strany o demisi jsou podle mě unáhlené, vždyť ono je jedno, jestli bude současný kabinet vládnout o čtrnáct dní déle nebo ne," sdělil svůj názor Radovan Jančář.

Podobný úhel pohledu má i ředitel hradišťského Klubu kultury Antonín Mach. „Pečlivě celý problém sleduji. Zatím si ale myslím, že kabinet by neměl podávat demisi," řekl Slováckému deníku v pátek Antonín Mach.

Naopak velmi malou podporu vládě vyjádřil ředitel Televize Slovácko Jan Dudek.

„Každý den přibývá informací, které svědčí o tom, že policie zřejmě nejednala bez velmi vážných důvodů. V tomto světle se mi zdá, že by pan premiér měl svou míru zodpovědnosti za nejbližší spolupracovníky vyjádřit zásadnějším způsobem než jen omluvou. Ale v této zemi jsme si zvykli, že vlády neodstupují vlastně za žádných okolností, tak uvidíme," uvedl Jan Dudek.

Stejně se ke klesající morálce nejen v politických kruzích, ale i v celé společnosti vyjádřili ostatní oslovení. Shodují se na tom, že morálka je to nejdůležitější.

„Nemám recept na to, co udělat, aby k zatýkání nedocházelo. Určitě by ale prospělo, kdyby lidé více dodržovali zákony a aby ta pravidla byla přísnější," je pro přitvrzení Ludmila Tarcalová. Ještě o něco tvrdší je Radovan Jančář.

„Obecně u nás nefunguje jakákoli osobní zodpovědnost, nikdo sám ze své pozice neodstoupí," naráží nejen na současnou situaci ve vládě ředitel knihovny. Dodal, že má takové utopistické přání, aby se lidé chovali slušněji.

S podobným přáním se k němu přidal i Antonín Mach. „Společnosti by určitě prospělo, kdyby zmizeli „loupežníci" jak z politických stran, tak obecně odkudkoli," pousmál se ředitel Klubu kultury.