Pořadatelům se podařilo zajistit 788 vzorků z 53 obcí všch významných regionů Slovácka a Jižní Moravy - 549 bílých, 194 červených a 45 růžových vín..

Hodnocení garantovali prezident Svazu vinařů JUDr. Tibor Nyitray a vinař Vojtěch Luža a ocenění si odnesli: za nejlepší koleci pěti nejvýše ceněných vín Antonín Zajíc z Mařatic (za ním skončily kolekce Aloise Tománka z Boršic, Vinařství Vaďura z Polešovic, Vinařství Dufek ze Svatobořic a Vinařství Šoustek z Polešovic).

Nejlepší přírodně sladké víno bylo Tramín červený 2015, ledové (vinařství Ježovi, Mařatice), Ryzlink rýnský 2011, pozdní sběr (Vinařství Vaďura, Polešovice) a Zweitglettrebe 2013, pozdní sběr (Josef Bičan, Traplice). Zvlátní cenu družebního města Mayen nejlepšímu Ryzlinku rýnskému získalo Vinařství Vaďura.

Mařatická výstava vín je pochopitelně prestižní záležitostí, nicméně mohu ujistit vinaře, kteří se jí zúčastnili, že návštěvníci bedlivě sledovali nejen oceněná vína, ale i ta ostatní. Vždyť i při stobodovém hodnocení jsou mnohy bodové rozdíly nepatrné a mezi šampiony, zlatým, stříbrným a bronzovým pásmem jsou rozdíly nepatrné…A to je dobře! A tak nezbývá, než poděkovat jednak všem zúčastněným vinařům regionu, ale hlavně organizátorům výstavy - Vinařům Mařatice - že nám tuto nádhernou přehlídku své práce každoročně připravují… A těšíme se na 42. výstavu vín 1. května 2020!

Miroslav Potyka