Deníku to řekl mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

Vakcína proti onemocnění covid-19 od společností Pfizer a BioNTech dorazila do Zlínského kraje ve středu. Sto devadesát pět ampulí s očkovací látkou vystačí na 975 dávek. Ampule zůstanou uskladněné v mrazícím boxu na hematologicko-transfuzním oddělení.

„V pondělí časně ráno budou pak očkovací látky rozvezeny do jednotlivých nemocnic v kraji a začne očkování,“ uvedl Havrlant.

Tato první dávka vakcín je určená výhradně zdravotnickému personálu nemocnic a zdravotnické záchranné službě. Zájem o očkování je velký, například ve zlínské krajské nemocnici chce vakcínu zatím 700 zdravotníků, v nemocnici v Uherském Hradišti čtyři stovky zaměstnanců.

O PRVNÍ VÁRKU SE PODĚLÍ PĚT NEMOCNIC

Ze současné dodávky dostanou nemocnice v Kroměříži a Valašském Meziříčí po 150 dávkách, Uherské Hradiště a Vsetín dvě stě dávek, zbývajících asi 270 dávek zůstane pracovníkům zlínské krajské nemocnice.

Zatím se počítá s tím, že z jedné ampule bude pět dávek očkovací látky. Nemocnice jsou však připravené i na variantu, kdy by se z jedné ampule vytěžilo dávek šest.

„Očkovat se bude podle jasného klíče. Přednost mají zdravotníci, kteří přichází do kontaktu s covid pozitivními pacienty. Tedy lidé z covidových stanic, ale také z oddělení ARO, urgentního příjmu a pohotovostního příjmu,“ upřesnil Egon Havrlant.

Podle náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Olgy Sehnalové se již nyní se ozývají také praktičtí lékaři, ambulantní specialisté, pracovníci ze sociálních služeb a mnozí další, kteří se chtějí nechat očkovat.

„Zájem je enormní, nicméně první dávky budou určeny výhradně zaměstnancům nemocnic a záchranné služby. Poptávku mezi nimi budeme pokrývat postupně, jak budou přicházet jednotlivé dodávky vakcíny,“ ujistila Sehnalová.

Další tisíce dávek vakcíny proti koronaviru mají do Zlínského kraje dorazit během ledna a února. Deníku to řekl hejtman Radim Holiš. Očkování široké veřejnosti však přijde na řadu zřejmě až začátkem jara.

Spuštění rezervačního systému odhaduje tým Chytré karantény na polovinu ledna. Přednost mají mít senioři a vážně nemocní.