Do ohraničeného prostoru na náměstí přijel na šestadvacetiletém běloušovi Nikarovi ze stáje staroměstského Františka Juřičky, v doprovodu dvou římských vojáků, jeho dvaatřicetiletý synovec David Juřička alias svatý Martin.

V krátké scénce byla zpodobněna legenda o plášti vojáka i světce z Tours. Ten se setkal se zimou třesoucím se a polooděným žebrajícím mužem. Martinovi se žebráka zželelo, vysvlékl svůj rudý plášť a prostřednictvím římského vojáka ho chuďasovi nechal podat.

V metropoli Slovácka tak pořadatelé akce, Region Slovácko a Městské informační centrum Uherské Hradiště, dokázali tuto nadregiálnost, spojenou s legendou o plášti světce Martina, dovést k dokonalosti.

HODY. Stará tradice martinských hodů v Buchlovicích stále žije.
Městys po Buchlovem ovládly svatomartinské hody s právem

Plamínky v očích rozsvítil svatý Martin na bílém koni dětem i dospělým.

„Já si mohla koně pohladit, než jej svatý Martin osedlal. Koně mám ráda a brzy ho budu mít doma,“ svěřila se sedmiletá Veronika Omelková z Podolí.

Návštěvníky před vlastním žehnáním Svatomartinského vína příjemně naladil Národopisný soubor z Gymnázia Uherské Hradiště, písně o víně zapěl kudlovický mužský sbor, který o prvním listopadovém víkendu představil své premiérové album. Svatomartinským vínům požehnal uherskohradišťský děkan Josef Říha.

„Počasí nám dnes přeje, náměstí je plné lidí, opět je tu svátek mladého vína. Podle teplého počasí, které ještě stále panuje, by mohly hrozny být ještě ve vinicích. Jenže teplé jaro a letní vedra uspíšily sklizeň hroznů o dva až tři týdny. Na ochutnávání Svatomartinských vín se už těším,“ svěřil se hradišťský starosta, poslanec Parlamentu ČR a předseda správní rady Regionu Slovácko Stanislav Blaha, než přestřihl symbolickou pásku od vstupu do velkokapacitního bílého stanu, aby vínomilci mohli za tónů cimbálovky Kunovjané ochutnávat mladá vína, ale také si pochutnávat na dozlatova upečených husách a jiných dobrotách z nich.

„Letos jsme poslali k hodnocení nezávislé komise čtyři mladá vína. Rosé Zwiegeltrebe, červené Vavřinecké, bílý Veltlín červený raný a Muškát moravský. Všechna čtyři byla uznána jako Svatovavřinecká, což mě mile překvapilo, neskrývali radost Jaroslav a Zbyněk Vaďurovi, zkušení polešovičtí vinaři.

Mužský sbor ve Lhotě slavil
Mužský pěvecký sbor ve Lhotě slavil dvacáté výročí