Šampionem výstavy v kategorii trnky se stala duranciovice ročníku 2017, jejímž vystavovatelem byl šestašedesátiletý Vojtěch Jurák z Nedakonic.

Jen o půl bodu méně dostal za loňskou duranciovici jeho bratr Josef Jurák z Dobrkovic.

Diplom za třetí místo a duranciovici, vypálenou v roce 2009, převzal z rukou starosty Jaromíra Klečky opět Vojtěch Jurák.

Jeho dceru Danielu, bydlící na Salaši, předstihla Jurákova třetí nejlepší pálenka jen o půl bodu.

„Daniela byla ale nejlepší v kategorii likérů. Ten její hruškový z loňského roku získal od porotců 60 bodů, zatímco můj loňský meruňkový likér skončil až čtvrtý,“ nezapíral nedakonický šampion prvního ročníku koštu slováckých pálenek.

Myslivecký bál měl nezaměnitelnou atmosféru. Nechyběla při něm tombola se zvěřinou.
Tahákem mysliveckého plesu na Velehradě byla bohatá zvěřinová tombola

Ten za vítězství dostal stolní mechanický model mobilní pálenice 1922, který vyrábí jedna z nedakonických společností.

„Ze salašského koštu slivovic jsem si v roce 2014 přivezl domů jako šampion velký mosazný zvon a zlatou trnečku. Zvon jsem ale půjčil Josefu Niesnerovi s tím, že bude vzorem pro vytvoření nového salašského zvonu, ale dosud mně jej nevrátil. Snad se jej brzy dočkám, aby se z něj mohli těšit mí vnuci,“ svěřil se Vojtěch Jurák.

Při výšlapu okolím Břestecké skály zamířilo hodně turistů k sekvojovci obrovskému. Lidé si nenechali ujít ani zabijačkové dobroty.
Pět set lidí šlapalo okolím Břestecké skály, tisíc jich přišlo jen na zabijačku

V průběhu koštu, na nějž přišlo na 230 vyznavačů destilátů, zpíval pěvecký sbor Nedakoňské srnky a mužský pěvecký sbor Nedakonice, krev v žilách koštujících rozproudila buchlovická cimbálová muzika Tramín.

„Náš Spolek Přátel Slovácké Pálenky je spokojený s vysokým počtem vystavovatelů, kteří se na koštu prezentovali 402 vzorky pálenek, z nichž 226 bylo z trnek a durancií. Mile překvapeni jsme byli i účastí lidí a hladkým průběhem celé akce,“ pochvaloval si člen PSP a starosta Nedakonic Jaromír Klečka.

V hotelu Skanzen Modrá zasedlo v pátečním večeru k posouzení 241 vzorků destilátů přes 50 porotců a porotkyň.
Pro šampiona koštu slivovice na Salaši nachystali nový zvon