Podle ornitologů se ale dlouhodobé zvyky ptáků v posledních letech mění. Někteří u nás překvapivě zůstávají i v zimě.„Jako první od nás odletěli do jižních krajů rorýsi. Do subsaharské oblasti Afriky. Do Kenji, Tanzánie. Zajímavé je, že používají obě tradiční cesty na jih: přes Španělsko i přes Řecko, podle toho, jak jsou zvyklí,“ popsal cestu nejrychlejších lovců hmyzu předseda Moravského ornitologického spolku Josef Trubač.

Rorýsy budou podle něj zanedlouho, už na začátku září, následovat vlaštovky. „Už se houfují. Letí vždy k Středozemnímu moři, kde pak čekají na vhodné počasí a směřují dál na jih,“ pokračoval ornitolog. Přidal i zajímavost o dalších, poměrně baculatých dálkových letcích. „Málo se ví, že jsou tažnými ptáky i křepelky. Létají do severní Afriky. Hodně jich ale lovci zastřelí na Maltě,“ posteskl si Trubač.

Podle ornitologů už ale některé ptačí druhy cestovat přestávají a stávají se závislými na člověku. „Například kosi. Lesní populace kosů je stále tažná, ale ti, kteří žijí ve městech, už neodlétají,“ připomenul Zdeněk Varmouzek, ředitel České společnosti ornitologické (ČSO).

Ornitologové z ČSO odstartovali letos na jaře mimořádně náročný projekt mapování všech ptačích druhů v České republice. „Databázi i s místy pozorování můžete najít na webové stránce www.birds.cz, připomenul Varmouzek.

Do takzvané faunistické databáze zaznamenávají ornitologové i průlety a hnízdění u nás neobvyklých druhů ptáků. Podle Trubače se letos takoví opeřenci objevili i na Moravě. „Rarity? Začíná se u nás objevovat kormorán malý, který žil doposud nejseverněji v Maďarsku u Balatonu. U Novomlýnských nádrží na jižní Moravě zase viděli ibise hnědého. Během letošních záplav se v oblasti střední Moravy objevil i tenkozobec opačný. Pokoušel se zahnízdit, ale asi se mu to nepovedlo. A v zimě se u Tlumačova u Záhlinických rybníků naopak objevuje mohutný orel mořský, který k nám přilétá ze severu, z Norska a z Baltu,“ doplnil ornitolog.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.