„První porodní příznaky se u jalovičky jménem Goryňa objevily v 9 hodin dopoledne. Pak následovala dlouhá přípravná porodní fáze, takzvaná otevírací, která trvala do 12 hodin. Samotný porod pak již probíhal pouze hodinu,“ řekl Deníku správce a hlavní zootechnik Živé vody Jiří Kroča. Ten na průběh porodu dohlížel a s veterinářem byl v telefonickém spojení.

„Jsem nadšený, že pratuří samice o váze 350 kilogramů zvládla porod velmi hladce a bez nejmenších problémů. Bezprostředně po porodu jalovice Goryňa telátko, vážící odhadem 12 až 15 kilogramů, očistila, olízala a ono se krátce nato postavilo nohy,“ popsal Kroča první minuty po narození prvního pratuřího mláděte.

Oplocená hektarová obůrka se stala druhým domovem praturů, přivezených z Milovic v okrese Nymburk, 13. února loňského roku. Do místa původního výskytu se tedy pratuři vrátili po sedmi stech letech.

„Kosti praturů se hojně nacházejí ve vykopávkách ve Starém Městě a Uherském Hradišti. Archeologické nálezy potvrzují, že pratuři žili nejen v Pomoraví, ale také v oblasti Chřibů,“ vysvětlil starosta Modré Miroslav Kovářík.

Pratuři, kteří byli do obůrky zapůjčeni, přišli na svět v Milovicích v roce 2016, ale počata byla v Nizozemku. Z něj byli do Milovic první pratuři přivezeni v říjnu 2015. Nizozemská nadace Taurus Foundation pracuje na zpětném šlechtění praturů ve spolupráci s vědci z Wageningenské univerzity a s českou Nadací česká krajina.

„Osmicentový pratuří býček Urus z Milovic zplodil mládě s jalovicí Goryňa pravděpodobně na přelomu loňského července a srpna. Pratur je předkem domácího skotu. Býci se vyznačují černou srstí s bílým úhořím pruhem na zádech, u samic přechází srst do červenohnědých odstínů,“ vysvětlil Jiří Kroča.

Z bezpečnostních důvodů a pro zabezpečení nezbytného klidu praturů je aktuálně provoz na visuté lávce nad obůrkou omezen. „Prosíme návštěvníky o respektování tohoto omezení, ale také o to, aby dbali pokynů zaměstnanců biocentra,“ požádal veřejnost Jiří Kroča.