„Dáte si pusu?“ směřovala má otázka k dvojicím, které se vydaly stejně jako já na toulky po Zlínském kraji. „Proč ne,“ zněla nejčastěji odpověď.

Například výlet na Velehrad si nenechali ujít Hana a Richard Janovští z Hluku. Manželé jsou čtyřicet let.

„Ještě jsme spolu tři roky chodili, takže spolu jsme třiačtyřicet let,“ usmála se paní Hana.

Recept na spokojené manželství je podle nich jednoduchý: „Něco jsme společně prožili a hlavně jsme skromní a máme společné záliby,“ vysvětlili manželé s úsměvem. Také oni se prý někdy pohádají, ale jejich „nebavení se“ prý vydrží maximálně půl dne.

Na prvomájovou procházku po Luhačovicích se zase vydala zamilovaná dvojice Karel a Zdena Urbánkovi, kteří přijeli z Brna. „Luhačovice máme oba rádi. Poznali jsme se tady a tak si vždy připomeneme naše začátky,“ svěřili se manželé. Podle nich je recept na spokojený společný život v tom, že se nezapomenou každý den políbit.

Polibky nešetřili ani studenti Klára a Martin, kteří vyrazili do Vsetína na náměstí.

„Je celé rozkvetlé, tak jsme si sem přišli si dát pusu,“ zasmáli se před tím, než si dali velký polibek pod rozkvetlou třešní.
Společnou pusu dali Michal se Zuzanou z Kroměřížska své rok a půl staré dceři Elli na vycházce na rozhlednu Troják.

„Máme to tady rádi. Máme volno, tak jsme vyrazili na výlet,“ uvedli.

Společnost jim dělal i jejich devítiletý syn Alex věnující pozornost poslednímu sněhu ležícímu na lyžařském svahu.

První máj pomalu končí a já si uvědomuji, že jsem při lovení polibků přes sklo objektivu zapomněla na sebe. Rychle tak mířím ještě do Fryštáku pro ten nejsladší a nejkrásnější polibek – ten od mého malého vnuka.

Prvomájový polibek
Tradice praví, že na prvního máje by každá dívka měla být políbena pod rozkvetlou třešní, protože ji tento polibek zaručí krásu a mládí. Pokud se dívka prvomájového polibku nedočká, znamená to pro ni podle tradice uschnutí, bude se jí špatně dařit a nebude mít naději na brzký vztah. Alespoň takové je povědomí o prvním máji mezi většinou lidí. Názory se ale rozcházejí například v tom, jestli je nejvhodnějším stromem rozkvetlá třešeň nebo jabloň.