Dnes už se prvomájové průvody netáhnou megalomansky městy a vesnicemi.

Byť jde o státem uznaný svátek, zájem o jeho oficiální oslavu opadl. Pozornost svátku práce věnují především komunisté, kteří ani letos nevynechali pravidelné dopolední srocení ve Smetanových sadech.

To se tentokrát neslo pod hesly „Svou budoucnost si tvoříte sami. Občané, braňte se asociálním reformám!“.

„Kdysi jsme do průvodu chodívali, ale to už je dnes minulost. Je to škoda. Kdyby průvody pořád ještě byly, aspoň by děcka něco zažily,“ uvedla jedna z účastnic akce Anna Záhumenská z Uherského Hradiště.

Její snacha Ingrid ze Vnorov má k 1. květnu jiný vztah. „Pro mě je to především volno s dětmi, pokud to teda nepřipadne na neděli jako zrovna letos,“ říká.

I když v minulosti docházelo občas během prvomájového setkání příznivců komunistické strany ke střetům s odpůrci levicových názorů, tentokrát bylo poměrně klidné. „Není to akce, kterou bychom museli nějak výrazněji monitorovat. Věnujeme se jí pouze v rámci běžného výkonu služby,“ informoval mluvčí policistů v Uherském Hradišti Aleš Mergental.

O důvodech, proč nebylo od věci právě o uplynulé neděli vzpomínat na minulost, informovala historička Slováckého muzea Blanka Rašticová.

„Shrnout obecnou historii 1. května není tak jednoduché. Nejedná se výhradně jen o komunistický svátek práce. Je tady například i pro naše obyvatele významné datum 1. květen roku 1945,“ upozorňuje historička na den, kdy před šestašedesáti lety, bylo město osvobozeno od německé armády.

Vojenská operace, kterou završilo osvobození Uherského Hradiště, začala 27. dubna 1945, když první jednotky Rudé armády postoupily od Hluku ke Kunovicím a téhož dne krátce po poledni obsadily okrajovou část Sadů.

„Němci kladli odpor až do noci ze 30. dubna na 1. května, kdy konečně z Uherského Hradiště odtáhli. Jejich závěrečným aktem bylo zničení mostu přes řeku Moravu, který vyhodili do vzduchu. V následujících hodinách a dnech byla obnovena národní samospráva města a mohly být rekapitulovány hmotné a morální škody,“ uvedl k tomuto výročí na webových stránkách města první muž radnice Květoslav Tichavský.

Existuje však také daleko poetičtější důvod oslavy prvního máje. Zamilovaní chlapci brávali v ten den své dívky na výlety do přírody, aby je mohli políbit pod rozkvetlým stromem. Nedělní počasí bylo pro romantické procházky opět jako stvořené.

PETRA KUČEROVÁ