Strůjcem znovuobnovení koštů destilátů v obci se stal loni na podzim nově založený spolek s názvem Přátelé Slovácké Pálenky (PSP).

„Před několika lety pořádali košty naši zahrádkáři, ale pak od nich upustili. Na popud našich kamarádů ze spolku přátel slivovice Staré Město se náš nově vzniklý spolek PSP rozhodl trochu oživit dění v obci tím, že zkusmo po letech uspořádá košt pálenek,“ informoval člen organizačního výboru a první muž Nedakonic Jaromír Klečka.

S místopředsedkyní spolku Věrou Dobešovou se netajili tím, že košt slivovice neodmyslitelně do obce patří. Vždyť léta v ní funguje pěstitelská pálenice, která proměňuje lidem z vesnice i širokého okolí kvasy z letního a nachově modrého ovoce v kvalitní destiláty.

„Abych pravdu řekl, do přípravy koštu jsme se pustili nějak vlažně s tím, že se nám možná sejde na degustaci přes sto vzorků kořalek. K našemu milému překvapení dnes večer hodnotí šedesát odborně zdatných degustátorů z různých obcí Slovácka čtyři sta dva vzorky pálenek,“ radoval se Jaromír Klečka.

Jeho radost rozehrál úsměv na tvářích porotců Stanislava Měrky a Bohumila Crly ze Starého Města, ale také Miroslava Bartošíka, předsedy myslivců ze sousedních Kostelan nad Moravou.

„Když jsme členům nově vzniklého nedakonického spolku PSP předávali své zkušenosti z pořádání koštů pálenek, obávali se, že neseženou dostatek vzorků, aby mohli degustaci a košt kořalek uspořádat. A dnes tu porotci hodnotí 402 vzorky pálenek a likérů,“ nechala se slyšet trojice ostřílených porotců.

A vysekla nejen pořadatelům poklonu za perfektně připravenou degustaci, ale také vystavovatelům pálenek za to, že byli ochotni dát své vzorky na znovuobnovený a zatím veřejnosti neznámý košt slivovice do Nedakonic.

Mobilní pálenice jako první cena

Bez šedesáti degustátorů, kteří bez okolků na posuzování vzorků pálenek přišli, by nebylo vítězů ani poražených.

Kterému z vystavovatelů slivovice z modrého ovoce přiřkli degustátoři titul šampiona, bude až do soboty 20. ledna, kdy se v obci uskuteční košt pálenek, zůstane zahaleno rouškou tajemství.

„Jisté je ale to, že majitel nejlepší slivovice si z Nedakonic odnese plně funkční stolní mechanický model mobilní pálenice 1922, který vyrábí nedakonická společnost Nitara,“ prozradila Věra Dobešová.