Přestože hodový program vypukl už v pátek, hlavní lidové veselí se v obci odehrávalo až v sobotu, kdy krojovaná chasa čítající dvacet párů vyrazila krátce po poledni pro své stárky a právo pořádat hody. Do kroku jí vyhrávala dechová hudba Dolněmčanka a pálilo ostré slunce.

V čele těch letošních hodů byly jako tradičně mladší a starší stárci. Úlohu mladších na sebe vzal Martin Stojaspal s Táňou Milošovou, jejíž bratr Jiří společně s Lenkou Bídovou byli stárky staršími.

„Hodovým zkouškám se tanečníci věnovali přibližně dva měsíce,“ vypočítal délku nácviku krojovaných vedoucí Národopisného krúžku Dolněmčan Martin Matuš. Ani hlavní aktéři lidové veselice s přípravami nelenili.

„Nejsložitější je zapamatovat si a bez zádrhelů přednést hodovou řeč, tréma pracovala,“ vyjádřil se Jiří Miloš, jenž se snažil při svých stárkovských proslovech podat co nejlepší možný výkon.

A to se mu také podařilo na jedničku. Při své úloze stárka však nemyslel jen na sebe, ale na i na své nejbližší, kteří měli s přípravou jeho i sestřiny role hodně povinností.

„Snad si to užili kromě mě také rodiče a ti z mého okolí, co měli s přípravou spoustu starostí,“ vyslovil své přání Miloš.

Poté, co si krojovaná chasa vyzvedla všechny stárky, průvod zakončila před obecním úřadem, kde jim tamní starosta František Hajdůch udělil právo pořádat hody.

Pak už se nejen krojovaní, ale i další milovníci folkloru a lidových tradic těšili na večerní hodovou zábavu, při vyhrávala dechová hudba Dolněmčanka, cimbálová muzika Rubáš z Buchlovic a skupina V.S.P. Nechybělo ani vystoupení folkloristů z Dolněmčanu.

Definitivní tečku za hodovým veselím v Dolní Němčím udělá nedělní program.