12. ročník svatomartinské slavnosti s žehnáním mladého vína, který bude spjat s kulturním programem, s tradičními pokrmy, především pečenou husou, se uskuteční v den svátku Martina na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

Za zvuku zvonů na věžích kostela sv. Františka Xaverského vjede v 11 hodin na náměstí na běloušovi Nikarovi David Juřička alias svatý Martin, následován římskými vojáky. V krátké scénce zpodobní legendu o plášti světce. Ten se setká se zimou třesoucím se žebrajícím mužem. Svým mečem rozetne Martin svůj rudý plášť a jeho polovinu vhodí žebrákovi.

Poté bude následovat slavnostní žehnání Svatomartinského, přípitek a jeho ochutnávání. „Lidé se mohou těšit na ochutnávku víc než padesáti vzorků svatomartinských vín ze 17 vinařství z vinařské oblasti Slovácko. Koštovat je mohou ve velkokapacitním stanu za doprovodu cimbálové Kunovjané,“ láká k návštěvě svatomartinské akce Hana Patková z Městského informačního centra Uherské Hradiště, které s tamním Region Slovácko akci uspořádá.

Návštěvníkům svatomartinského koštu rozproudí krev v žilách Národopisný soubor z hradišťského gymnázia a mužský sbor z Kudlovic. Vstupné na akci činí 150 Kč, za nějž návštěvníci obdrží sklenici na víno s logem Svatomartinské, katalog, pět poukázek na víno a jednu na chléb se škvarkovou pomazánkou.