To byly disciplíny, které v pátečním podvečeru nabídl I. ročník dětské folklorní olympiády, pořádaný v rámci oslav 40. výročí folklorního souboru Děcka z Buchlovic.
„Už delší dobu zrálo v hlavách vedoucích Děcek z Buchlovic uspořádání folklorní olympiády. Protože za týden budeme slavit 40. jubileum od vzniku souboru, rozhodli jsme se při této příležitosti uspořádat dětskou folklorolympiádu," uvedla Lenka Rašticová, vedoucí Děcek z Buchlovic, proč bylo zápolení dětí ve formě zábavného desetiboje uspořádáno s týdenním předstihem před slavnostním pořadem s názvem Nitky vzpomínek aneb, Babičko, vyprávěj.
Výzvu Děcek z Buchlovic k účasti na dětské folklorní olympiádě, která netrvala týdny jako ta sportovní, ale jen sto padesát minut, přijaly dětské folklorní soubory Pentlička z Boršic a Dolinečka ze Starého Města. Za cíl folklorolympiády si její pořadatelé položili zviditelnění mezilidských vztahů i dětských souborů v oblasti folklorně stále živé.
„Děti se potkávají vlastně jenom na pódiích, kde se často střídají, ale ve skutečnosti se nemají jak a kde potkat. Inspirovali jsme se také strážnickou folklorní olympiádou dospělých," poodhalila myšlenku uspořádání akce Lenka Rašticová.
Netajila se tím, že při vzájemné výměně zkušeností vedoucích Děcek z Buchlovic a polského družebního dětského souboru Ina Goleniów padla zmínka o tom, že by bylo vhodné uspořádat folklorolympiádu v různých disciplínách, a to v rámci přeshraniční spolupráce a navázat nebo utužit přátelství mezi dětskými soubory.
Škrobový nástřik
Disciplíny folklorní olympiády byly postaveny tak, aby se děti z jednotlivých souborů v jednotlivých disciplínách prostřídaly.
A nebojovalo se lstí a zradou. Žádný z těch malých folkloristů nestál o přehnanou pozornost, protože jsou svými vedoucími vedeni k tomu, že mají dělat folklor od srdce a pro radost.
Proto folklor ve zmíněných dětských ansámblech žije.
Největší pozornosti se těšila takzvaná „želé" bitva, která se v naší vlasti uskutečnila poprvé.
„Nápad k jejímu uspořádání jsme převzali od polského souboru Ina, kde jsme ji zažili. Každý soubor dostal vědro škrobu, jeho soutěžící velké stříkačky a jejich cílem bylo co nejvíce ho vystříkat na velký papír soupeřů," okomentovala průběh veselé i zábavné disciplíny.
Před vlastní soutěží byli účastníci bitvy zabaleni do igelitových sáčků, které je měly ochránit před škrobovým nástřikem.
„Připadala jsem si jako mimozemšťan. Ale moje oblečení při bitvě nebylo tekutým škrobem smáčeno. Za to patří dík mým kamarádkám, které mě do igelitu zafačovaly," svěřila se dvanáctiletá Martina z Dolinečky.
A který soubor si odnesl z folklorní olympiády zlatý putovní pohár? Dolinečka ze Starého Města, druhá skončila Děcka z Buchlovic a třetí Pentlička z Boršic.
„Moji svěřenci nesmutnili, že skončili na třetím místě, protože proti těm ostatním byli malí, ale přesto se při olympiádě slušně s ostatními soutěžícími v dobrém smyslu poprali," sdělila vedoucí Pentličky Jana Veselá.