Tři hodiny se tak za písňového a tanečního doprovodu účastníků táhl z Vinohradské ulice směrem k Masarykovu náměstí krojovaný had. Letošním motiv průvodu byl Vesele s písničkou a zastoupení v něm měli Uherské Hradiště, Ostrožsko-Veselsko, Staroměstsko, Dolní Poolšaví, Bílé Karpaty, Východní Slovácko, Buchlov, Za Moravú a hosté slavností.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, 10. září 2022.
Na Slovácké slavnosti vína dorazilo 30 tisíc lidí. Úžasná atmosféra i s deštníky

Nakonec se v metropoli Slovácka objevili rovněž premiér Petr Fiala i ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka.

„Slovácko je jedním z center naší lidové tradice, kulturní dědictví je to, co nemusíme hledat v muzeích, ale je součástí každodenního života,“ řekl Petr Fiala.

Po pracovní návštěvě našeho regionu o minulém víkendu se rozhodl vrátit do Uherského Hradiště také na Slovácké slavnosti vína a otevřených památek Ivo Řípa z Dobrovic u Mladé Boleslavi.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.
Uherské Hradiště ožije oslavami vína, tance a památek. Tady je program

„Jsme tady s partnerkou od čtvrtka až do neděle a dokonale si užíváme úžasné atmosféry a srdečnosti lidí, které tu na každém kroku potkáváme,“ prozradil Ivo Řípa.Pošesté dorazil na Slovácké slavnosti vína s partou kamarádů Pražan Jiří Hás.

„Jezdíme sem za dobrým vínem a dobrými lidmi. Máme tady kamarády a s nimi je nám tu dobře. Nezaskočila nás ani ta páteční chmurná předpověď počasí na víkend, koupili jsme si pláštěnky a vyrazili jsme do víru zdejších úžasných slavností vína,“ řekl Deníku Jiří Hás.

Zdroj: Denik/Lukáš Kaboň

V čele skupiny ze své bělokarpatské vesnice Lopeník kráčel v průvodu její starosta Roman Buček.

„Jsme tady zase, jako každý rok. Někteří z našeho mikroregionu Bílé Karpaty ale letos nepřijeli. Možná se vylekali předpovědi počasí, která hlásila, že bude celý den pršet. Holt kdo se bojí, nesmí do Hradiště,“ poznamenal Roman Buček s úsměvem.

Program Slavností pokračoval odpoledne na stanovištích mikroregionů, v různých částech centra Uherského Hradiště. Na Masarykově náměstí pokračoval jarmark lidových řemesel, který nebude chybět ani v neděli, kdy budou Slavnosti pokračovat dalším programem, včetně otevřených památkových objektů.

Nahota objektivem Zbyňka Maděryče na padesáti foto obrazech v Galerii s Andělem v Uherském Hradišti.
VIDEO: Nahota duše skrz nahotu těla objektivem Zbyňka Maděryče. Podívejte se