„Voda byla hlavně v kuchyni. Tu jsme museli vyčistit a vydesinfikovat. Do středečních nočních hodin jsme tam všechno dávali do pořádku,“ poznamenala ředitelka kunovické školky Alena Bočková. Mateřinka byla ve čtvrtek v provozu jen v omezené míře. Otevřeli jen tři třídy z celkových sedmi.

Starostka Kunovic Ivana Majíčková potvrdila, že situaci na místě řešilo několik jednotek hasičů. Zároveň uvedla, že shodou okolností zrovna ve čtvrtek jednala o schválení nové kanalizace v ulici Mládežnická, kde zmíněná školka mimo jiné sídlí. Prudký déšť ohrozil také tamní Domov pro seniory, kde byl kvůli vzniklému jezeru ve čtvrtek omezený vstup do části zahrady.

Během hodiny po lijáku museli hasiči kvůli zaplaveným místům vyjet i do dalších částí Kunovic. Konkrétně do ulic Sluneční, Obecní, Osvobození a Cihlářské, kde bylo nutné vyčistit ucpané kanály a silnice od nánosů bláta. V sousedních Sadech hasiči zasahovali v ulicích Pod Lipkami, Za Kovárnou, Na Jordálce a Solná cesta.

„Tam hasiči museli mimo jiné odčerpat velkou lagunu, která se tam vytvořila,“ doplnila mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Výskyt rozsáhlejších vodních ploch, kvůli nimž byla zhoršena průchodnost v některých městských lokalitách Uherského Hradiště, způsobily průtrže v uplynulých dnech. Například ve Smetanových sadech zůstaly ještě několik hodin po dešti chodníky téměř neprůchodné.

„Bylo to tam jako na překážkové dráze. V neděli jsme zaparkovali u stadionu a s ohledem na rybník na příchodové cestě nám zbyly jen dvě možnosti, kudy se dostat do Slovácké búdy, kam jsme potřebovali dostat. Museli jsme jít buď přes trávu nebo to obejít až od sportovní haly,“ sdělil Pavel Šopík z folklórního souboru Cifra jenž měl ve Smetanových sadech ve Slovácké búdě zkoušku.

Laguny však vznikají také u Masarykova náměstí v sousedství ulice Protzkarova.

Roli při prudkých lijácích hraje podle ředitele Slováckých vodáren a kanalizací Lubomíra Trachtulce hlavně intenzita deště.

„Srážky byly v těchto dnech natolik intenzivní, že vsakovaly do půdy velmi pomalu, a proto se tam utvořily velké louže. Na rohu Masarykova náměstí jsou pro změnu dvě kanálové šachty, které se pravděpodobně v inkriminovanou dobu ucpaly, a tak se tam voda držela déle,“ dodal Trachtulec.

Uherskohradišťská radnice podle slov jejího mluvčího Jana Pášmy o potížích ví.

„Pro Smetanovy sady je již zpracována projektová dokumentace pro zlepšení situace v celém parku. Problém je v tom, že chodníky v parku jsou pod úrovní terénu a není tak možné za stávajícího stavu vsakování plně vyřešit,“ uvedl Pášma.

Přívalové deště jsou problémem především z toho důvodu, že se jedná o deště vysoké intenzity a odvodňovací mechanismy tak nejsou schopny pojmout tolik vody najednou. V porovnání se situací v devadesátých letech minulého století došlo podle Lenky Crhové z Českého hydrometeorologického ústavu k zaznamenání mírného nárůstu přívalových dešťů. (kve)