Zatímco v Hradišti mění signalizační plán jednoho semaforu, ve Starém Městě chystají přidat další ze světelných přechodů. Největší změny pak čekají hlavní komunikaci Kunovicemi. Tam si však řidiči počkají na rozšíření, opravu a zlepšení její průjezdnosti nejdéle.

„Dojde k úpravě světelného přechodu u ČSAD, kde naskočí červená pouze ve chvíli, kdy si ji poptají chodci. V případě aktivování tlačítka pak bude samozřejmě sladěno se zelenou vlnou, aby se nezbrzdil hlavní tah,“ vysvětlil za uherskohradišťskou radnici Jan Pášma.

Kromě toho se také chystá instalace oranžového chodce při odbočení do Jarošova ve směru ze Starého Města. Obě akce navíc město chystá už letos, takže se jedná o vůbec první dílčí změny, které řidiči na hlavním tahu poznají.

„Nejhorší to každý den bývá u hlavní křižovatky v Hradišti ve směru od Kunovic do Starého Města. Ve chvíli, kdy je jeden pruh

„zasekaný“ kvůli autům odbočujícím na Jarošov, zbývá k průjezdu pouze ten vedlejší. Zelená vlna je tam navíc poměrně krátkou dobu,“ poukazovala na palčivější problémy průjezdu přes souměstí Kristýna Trnková, která cestuje přes město každý den do práce.

Podle Jana Pášmy nelze se stávajícím režimem na hlavní křižovatce nic dělat. Volně přeloženo, jeden z tahů si musel vytáhnout “černého Petra“.

„Pokud se přidá čas na vyklizení jednoho ramene, musí se automaticky ubrat čas na jiném. To může v čase dopravní špičky způsobit tvoření kolon. V případě budoucího preferování směru od Kunovic může vzniknout tvorba kolon na jiném ramenu této křižovatky,“ poznamenal Jan Pášma.

Průjezd souměstím by se navíc mohl v budoucnu ještě více zpomalit ve Starém Městě. Tam má vzniknout světelný semafor u autobusové zastávky Lidový dům.

„Jedná se o nebezpečný úsek, kde jsou nuceni chodci přecházet čtyřproudou cestu, vedle níž je ještě jedna odbočka. V minulosti jsme na nedostatečné řešení tohoto přechodu byli upozorňování BESIPem, proto chystáme vybudování světelného semaforu,“ uvedl starosta Starého Města Josef Bazala.

Na úseku od křižovatky u obchodního centra po tamní Sportovní a kulturní centrum, tedy zhruba na úseku měřícím 1,2 kilometru, tak vyroste už šestý semafor.

Naopak v Kunovícich čekají na zásadní změnu hlavní komunikace, která by měla průjezd výrazně zlepšit.

„Mělo by dojít k rozšíření pruhů a úpravě semaforů u nájezdu na obchvat, což by mělo zlepšit současný stav. Přestože se vše již delší dobu připravuje, bohužel se nezačne s úpravami dříve než v roce 2021,“ sdělil starosta Kunovic Pavel Vardan. Zlepšení synchronizace se zelenou vlnou z Hradiště není podle něj dosud možné.

„Měli jsme na to před několika lety pozvanou expertní firmu, která nám řekla, že se jedná a o příliš dlouhý úsek mezi Starým Městem a Kunovicemi, aby bylo možné vše dokonale sladit. Před lety jsme tak alespoň přistoupili k dynamickému řízení světel, které reagují na aktuální situaci a pří koloně zelenou vlnu z přetíženého směru prodlužují,“ dodal Pavel Vardan.