A právě před podobnými akcemi varuje stále více institucí. Patří mezi ně například také Amfík Bukovina v Popovicích, jenž v uplynulých dnech dokonce uspořádal ve svých prostorách premiérový Seniorfestival. Mimo kulturní, zdravotní a sportovní zaměření tohoto podniku, byla jeho nemalá část věnována zejména prevenci před tímto druhem kriminality, jemuž staří lidé musejí čelit.

„Chtěli jsme tím seniorům nabídnout správnou alternativu oproti nákupním akcím, které se za kulturu a využití volného času pouze skrývají," vysvětlil organizátor Seniorfestivalu Jakub Schmid. Akce podle něj transparentně poukazuje na aktivity takzvaných šmejdů s tím, že jejich chování vůči starým lidem považuje za neetické, amorální a kriminální. „Senioři nejsou nikým jiným, než kým budeme za pár let i my," doplnil jeho slova ředitel Amfíku Bukovina Milan Jurča.

A že nejsou před šmejdy v bezpečí ani senioři na Uherskohradišťsku, potvrzují i sami policisté. Ti stále šetří například prosincovou předváděcí akci v jedné z restaurací v Kunovicích. „Na té byli podvedeni dva z důchodců, kteří přišli o nemalé peníze. Od ženy organizátoři vylákali třicet pět tisíc korun s tím, že jí zpět pošlou dvacet tisíc včetně vysavače, nádobí a elektrické plotny. Žena poté obdržela pouze vysavač v hodnotě čtyř tisíc korun. Na smlouvě ovšem měla napsáno, že zbylé zboží si již převzala a částka dvacet tisíc korun jí byla vyplacena, což se ale nestalo," popsala smutný případ mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová. A okradení nakonec na stejné akci neunikl ani druhý starší muž, který se původně bránil cokoliv zakoupit.

„Prodejce mu ovšem namluvil, že když zaplatí pět tisíc korun, tak mu za dva dny přijde šek na patnáct tisíc korun. Muž tedy s tímto souhlasil a bez jakýchkoliv svědků a smluv prodejcům částku vydal," dodala policejní mluvčí.

Bohaté zkušenosti se „šmejdy" má především Česká obchodní inspekce (ČOI). Podle jejích zástupců pochybní prodejci seniory nejčastěji lákají na výhodné nákupy či ochutnávky výrobků z nabídky nově otevíraných obchodů, ovšem bez vědomí jejich samotných majitelů. Namísto toho však zájemce následně čeká nekonečné předvádění a vnucování nejrůznějších hrnců, lamp či masážních přístrojů. Srovnatelné výrobky přitom lze často za mnohem příznivější ceny a navíc se zárukou solidního jednání zakoupit v kterémkoliv supermarketu. Senioři podle zástupců ČOI na těchto akcích často uzavřou obchodní smlouvy, na nichž chybí jméno a identifikace prodávajícího, případně nejsou smlouvy vypracovány vůbec. Ze strany prodejců je kupujícím sice přislíbeno, že jim bude kupní smlouva předána dodatečně, ale to se už nestane.

„Pokud spotřebitel na podobné anonymní předváděcí akci podlehne nátlaku prodávajícího a uzavře koupi bez písemné smlouvy, nemá následně možnost od takové koupě odstoupit ani zakoupené zboží reklamovat. Pokud pak nezná ani totožnost prodávajícího, bude také v případě následného soudního sporu v nevýhodě, protože i takové nesporné porušení zákona nebude komu prokázat a poté na kom vymáhat plnění," popsal hrozící rizika mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Všechny zainteresované instituce se shodují v několika jednoduchých radách. Především nechodit na předváděcí akce. Pokud už má někdo potřebu se předváděcích akcí účastnit, je mu ze strany policejní mluvčí doporučeno zůstat v každém případě obezřetný, nedůvěřivý a nenechávat se lehce ovlivnit. Prodejci, kteří podobné akce pořádají, totiž podle jejího vyjádření mnohdy činí na seniory psychický nátlak, jen aby dosáhli svého.

Problematikou takzvaných šmejdů se zabýval také seminář, který na konci května uspořádal Zlínský kraj. Projektu s názvem Senioři a jejich bezpečí se zúčastnilo přes 70 zástupců seniorských organizací. Seminář bude mít ještě další tři pokračování, jejich cílem je seznámit staré lidi s praktikami šmejdů.