„I když konkurzní komise se usnesla, že pro výkon ředitelky Mateřské školy Sušice jsem byla vhodným uchazečem, na funkci ředitelky byla vybrána panem starostou Jiřím Krsičkou Eliška Dopitová ze Spytihněvi," sdělila stanovisko prvního muže Sušic Radomíra Rozumková z Huštěnovic, která byla ředitelkou tamní mateřinky devět let. Z toho posledních pět let bylo opravdu těžkých.
„Vedení obce jsou přece takzvaní služebníci lidu. Je však špatně, když tyto služebníky ovládne nenávist. Lidé v Sušicích jsou ,živeni´ nenávistí k jednomu člověku a jeho příznivcům, a tím jim uniká podstata věci," povzdechla si bývalá ředitelka. Rodičům oznámila, že funkci ředitelky bude vykonávat do konce července. „Rozhodnutí pana starosty Jiřího Krsičky jsem plně respektovala," prozradila Rozumková.
Změna na postu ředitelky se ale setkala s velkým odporem nejen rodičů dětí, které navštěvují mateřinku, ale i několika desítek sušických obyvatel, kteří sepsali petici a zaslali ji včetně stížnosti odboru školství Zlínského kraje. „Rozumím rodičům, kteří byli s prací dosavadní ředitelky spokojeni. K tomu mohu jen dodat, že je zcela přirozené, když školka vykazuje vynikající výsledky v předškolním vzdělávání, práci s dětmi a v jejich výchově," reagoval na petici sušický starosta.
Dodal, že je to přímo povinnost této organizace a účel, za kterým byla zřízena. Nic jiného prý ani neočekával. K rozhodnutí starosty o personální změně na postu ředitelky mateřské školy ho vedlo několik důvodů. „Prvním byl fakt, že dosavadní ředitelka nepředložila zřizovateli koncept budoucího rozvoje předškolního vzdělávání dětí, nové trendy a možnosti v této oblasti, přestože to byla jedna ze zadávacích podmínek konkurzu," uvedl první příčinu starosta. Druhým důvodem byla podle něj neochota bývalé ředitelky přijmout některé návrhy k provedení změn ve způsobu hospodaření, které by vedly k efektivnějšímu využití finančních prostředků přidělovaných krajským úřadem i obcí.
Problé„Dalším problémem je dlouhodobě nevyhovující komunikace, či spíše komunikační vakuum ze strany vedení školky ve směru ke zřizovateli, osobní antagonismus stávající ředitelky s většinou zastupitelů obce, porušování dohod ze společných jednání, vytrvalé roz dmýchávání nevraživosti a radikalizace vztahů mezi obyvateli Sušic," sdělil starosta. Podle jeho mínění nejsou dispozice k budoucí tvůrčí a smysluplné spolupráci.
„Nemohu nadále tolerovat, aby mateřská škola byla nástrojem komunální politiky úzké skupiny osob. Za takovým účelem nebyla zřízena. Pokud vystupuje v občanském společenství obce jako politická síla, jde o fatální selhání vedení této organizace," tvrdí Krsička.
„Dnes už ředitelkou školky nejsem. Přesto chci obyvatelům Sušic poděkovat za podporu a důvěru v to, co jsem dělala, jak jsem se chovala, jak jsem jednala a jak jsem pracovala," popsala své působení ve školce její bývalá ředitelka. „Lidé poznali, že nejsem ten člověk, který by ohýbal svůj hřbet, ponižoval se a plnil nesmyslné příkazy od lidí, kterých si už dnes nemohu vážit," ospravedlňuje se Rozumková.
Podle ředitelčiných slov ji místní lidé podpořili v trvání na dodržování zákonů, bezpečnosti provozu, při sociálním rozvoji obce a podpořili ji také v mezilidských vztazích.
„Pan starosta a jeho příznivci ve svém veřejném dopise tvrdí, že jsem nepředložila koncept budoucího rozvoje školky. Jak je tedy možné, že jsem nebyla vyřazena z konkurzu, když jsem nepředložila všechny požadované materiály," klade si otázku bývalá ředitelka a dodala, že v oblasti hospodaření plně akceptovala rozhodnutí obce o snížení rozpočtu na rok 2012 o celou sedminu oproti minulým rokům.
„Jediné na co jsem nepřistoupila, bylo zrušení pracovních smluv na dobu neurčitou u dvou zaměstnankyň, protože tento krok by žádné finanční úspory nepřinesl, pouze by je připravil o zaměstnanecké výhody," vysvětluje Rozumková. „Je smutným faktem, že někteří členové obecního zastupitelstva a pracovníci obecního úřadu nadřadili svou osobní averzi vůči mé osobě nad zájmy občanů," konstatuje Rozumková.
Rodiče dětí navštěvujících mateřinku a další občané, kteří se pod petici podepsali, bylo jich 128, označují rozhodnutí starosty, který ředitelkou školky jmenoval Elišku Dopitovou, za do nebe volající drzost. Naproti tomu je řada občanů, kteří za starostovým rozhodnutím stojí, takže se lidé v obci rozdělili na dva tábory. Z deseti sušických lidí, kteří se redaktorovi Slováckého deníku ke kauze v mateřince vyjádřili, si jich osm nepřálo zveřejnit své jméno. Proč?
„Vůbec se mně nelíbí kampaň, která byla proti starostovi vedená. Stojím za jeho rozhodnutím," řekl stroze Vlastimil Ševčík. „Já mohu za nás rodiče říci, že nás starosta Krsička velmi zklamal, tím jak se zachoval. Slíbil nám, že výběrové řízení dělat nebude, pokud nebude muset. Když má paní ředitelka takovou podporu od rodičů, tak nebude měnit, co funguje. Slib nedodržel, i když by měl plnit přání občanů. Na schůzi zastupitelstva ale řekl sliby – chyby," zlobila se Markéta Geitlerová, manželka předsedy petičního výboru Pavla Geitlera.
Lidem vzkázala, aby si udělali obrázek o této kauze sami. Podle ní je už odvolání paní Rozumkové asi nezvratné. „My ji ale chceme očistit, protože dělala svoji práci moc dobře a nezasloužila si takovou likvidaci. Ta ale byla hlavně zbytečná. Tímto činem pan Krsička rozdělil obec na dva tábory a nemůže počítat s tím, že se budeme s dětmi účastnit nějakých obecních akcí," sdělila Geitlerová. „Nehodláme se účastnit té jejich falše a přetvářky. To, že mu záleží na našich dětech-občanech dokázal likvidací paní ředitelky," dodala Geitlerová.