Na slovácké silnice první a druhé třídy v pondělí vyrazí přibližně stovka zemědělských strojů. V kolik hodin však komunikace zaplaví, odmítla ředitelka Okresní agrární komory v Uherském Hradišti Karla Malinová prozradit.

„Bude to dopoledne. Na silnice vyjedou převážně traktory s vleky a přívěsy. Máme i koordinátora protestu, takže se nebude jednat o žádný chaos. Zemědělské stroje pojedou po šesti určených trasách,“ uvedla Malinová.

Protestovat chtějí zemědělci prostřednictvím letáků připevněných na kapotách. „Jsme připraveni i na negativní reakce řidičů. Ale my bojujeme za všechny. Zemědělství je na Slovácku důležitou oblastí a my uděláme vše pro jeho zachování,“ tvrdí Malinová.

V okrese Uherské Hradiště se do protestu zapojilo sto procent zemědělců. Mezi nimi jsou společnosti i menší soukromí zemědělci.

„Od nás vyjedou tři traktory. Kombajny a jiné stroje nepojedou. Ty totiž potřebují speciální sezonní povolení,“ poznamenal Josef Slezák, ředitel společnosti Dolina ve Starém Městě s tím, že výsledky očekává už od dnešní schůzky zemědělců s premiérem Mirkem Topolánkem.

„Pokud premiér nepotvrdí, že do zemědělství půjde proklamovaná třetina z oněch slíbených 9,9 miliardy korun, protest určitě nezrušíme,“ podotkla Malinová.

Vrásky na čele přidělají traktory na silnicích řidičům.

„Šest traktorů zacpe celou uherskohradišťskou Malinovského třídu. Pokud jich vyjede stovka, můžeme my ostatní jít pěšky,“ prohlásil osmadvacetiletý šofér Marek Pokorný z Uherského Hradiště.

Bez pořádné blokády to nemá smysl

Řidiči se nemohou spolehnout ani na pomoc policie.

„Konzultovali jsme protest zemědělců s šéfem dopravního inspektorátu Josefem Hniličkou. O pomoc nás však nikdo nepožádal, proto žádnou akci nechystáme,“ prohlásila uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Názory veřejnosti na odpor zemědělců se různí. „Je to slabý protest. Pokud neudělají pořádnou blokádu, tak nemá ani smysl, aby protestovali,“ myslí si čtyřiadvacetiletá Martina Hájková z Uherského Hradiště.

Radikálnější názor má šestapadesátiletý Martin Pavlas z Uherského Brodu. „Pořád všechno zdražují a ještě chtějí stávkovat. To snad ne,“ zlobí se Pavlas.
K aktuální situaci se zdražováním potravin se v on-line rozhovoru vyjádřil i prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

„Já si myslím, že už se to zastavilo. Podle mne výjimkou bude vepřové maso, kde drasticky klesly stavy prasat a už nyní je jich nedostatek. Cena obilí letos už neporoste, spíše trochu klesne a tak nebude žádný důvod. Může ovšem nastat problém z pohledu cen energie,“ odpověděl na jednu z otázek na serveru Novinky.cz.