Zatímco hradišťští studenti projevují o ceněné filmy trvalý zájem, v Uherském Brodě podobné promítání kvůli nezájmu zrušili.

Projekcí Zlatého fondu se v Hradišti mohou každý čtvrtek od šestnácti hodin zúčastnit zdarma nejen studenti, ale také učitelé, důchodci a majitelé průkazky Filmového klubu. „Jednotlivé ročníky se trochu liší, ale zájem je stabilní. Sice o něco málo klesl, nejspíš kvůli větší nabídce televizí, DVD a volnočasových aktivit studentů, ale není to nijak radikální,“ uvedl ředitel kina Hvězda Josef Korvas.

Projekcí se účastní desítky diváků, průkazku jich vlastní stovky. „V letošním školním roce jsme teprve na začátku, zatím jsme vydali ke třem stům průkazek. Celkově se to za školní rok pohybuje kolem šesti až sedmi stovek zájemců,“ upřesnil Korvas.

Promítání fungují v rámci projektu Asociace českých filmových klubů (AČFK) Film a škola. Díky němu i podpoře Zlínského kraje mohou studenti navštěvovat významné kusy filmové historie už desátým rokem zdarma. „Máme finanční podporu z rozpočtu kraje už asi šestý nebo sedmý rok. Snad se nám podaří obhájit i pro rok 2010. Také spolupracujeme s AČFK, od nich máme slevu na zápůjčky filmů,“ potvrdil Korvas.

Naopak v uherskobrodském kině Máj už v novém školním roce s projekcemi pro studenty nepokračují. „Promítáme jen na objednávku škol, dopolední volné projekce už nepořádáme, pouze v rámci artkina mají studenti slevu,“ sdělila vedoucí kina Lenka Slívová.

Hlavním důvodem pro zrušení pětileté tradice byla především nízká účast diváků. „Zájem byl malý, chodilo v průměru dvacet studentů, někdy i míň. Teď jsme promítání na rok přerušili a zatím se je nechystáme obnovit,“ dodala Slívová.

Ve Slavičíně ale nevelká účast na projekcích pro studenty místní městské kino neodradila. Provozovatel kina Zdeněk Fiala se s převážně vysokoškolskými studenty dohodl, že dramaturgii nechá na nich.

„Přišel jsem na to, že když se snažím protlačit některý film, netrefím se do jejich zájmu. Oni si vyberou tři filmy, které dají do hlasování, a promítá se ten s největším počtem hlasů. Já jim zajišťuji film a informace k lektorskému úvodu,“ vysvětlil Fiala.

Původně se studenti scházeli na sobotních projekcích každých čtrnáct dní, od září je to už jen jednou za měsíc. „Shodli jsme se na tom, že to bylo příliš často. Ostatní jejich zájmy se tomu těžko přizpůsobují. Záleží na atraktivnosti, například na Strach a hnus v Las Vegas přišlo padesát diváků. Snažíme se najít nějaký způsob, jak informace o filmové historii předat, ale je to dost složité,“ povzdechl si Fiala.

Petr Knepr