Už šestadvacet let jezdí Jiří Zunt z Uherského Hradiště lyžovat na Mikulčin vrch do Bílých Karpat. „V posledních letech to nebyla žádná sláva. Vadila mně hlavně neexistence bufetu na svahu. Když jste chtěli čaj, nezbylo vám nic jiného než zout lyže a vydat se přes silnici do hospody,“ poznamenal Zunt.
Změny, které se letos kolem areálu na „Mikulčáku“ udály, mu udělají radost. Středisko totiž v srpnu od uherskobrodského lyžařského oddílu odkoupila firma VOP 014. A její jednatel Jaromír Sýkora už letos za inovace zázemí utratil na čtyři miliony korun. „Oba vleky se dočkaly generální opravy, pro příští rok však počítáme s úplně novým zařízením. Posílili jsme zasněžovací techniku, rozšířili sociální zařízení, koupili rolbu. Nyní ještě pracujeme na stavbě bufetu s venkovním posezením a umístění turniketů,“ uvedl Sýkora, který tak chce na Mikulčin vrch znovu přivábit návštěvníky. A tomu budou odpovídat i ceny.
Za sto korun si tam 550metrovou Lopatu či 900metrovou Myšáčku sjedete desetkrát, při vyšších platbách bude stát jízda ještě méně. „Snažíme se tak cenově přizpůsobit těm nejlevnějším nabídkám lyžování v okolí,“ dodal Sýkora.
Ve Ski Parku Osvětimany zase sázejí na vícedenní lyžaře. V současnosti pro ně v areálu sjezdovky dostavují penzion. „Má kapacitu dvaapadesáti lidí. Jeho výstavbu jsme měli v plánu už dříve, mnoho lidí se nás ptalo, zda se dá někde v okolí přespat,“ podotkla spolumajitelka Ski Parku Kamila Mynářová.
Jinak se ale na úpatí Chřibů nic nemění. Na sjezdovce s dvěma čtyřsetmetrovými pomovými vleky se můžete za stokorunu provětrat desetkrát, při větší investici se ale můžete dostat až na cenu necelých sedmi korun za jízdu.
Na zaučování lyžařských začátečníků vsází v Břestku. „Zájem o lyžařskou školu v minulosti převyšoval naše možnosti, proto jsme na tuto sezonu přibrali pětici instruktorů. Chystáme i on-line rezervační systém, ale nevím, jestli se nám to letos podaří dotáhnout do konce,“ informoval provozovatel břestecké sjezdovky Zdeněk Mendl.
Ceny podle něj zůstávají stejné. Za deset jízd dáte stokorunu, hodina lyžařské školy vás přijde na 260 korun. Svah je vybaven dvěma vleky o délce 450 metrů a šedesátimetrovým dětským lanem.
Doslova za pusu si můžete zalyžovat v Nezdenicích. Za dvacet jízd dáte osmdesát korun, děti padesát. Tamní svah o délce 230 metrů letos bude poprvé provozovat obec. „Dosud se o to starali sokoli, těm ale ubývá sil. Proto jsme tento úkol z finančních i personálních důvodů převzali,“ konstatovala starostka Nezdenic Libuše Bídová.
Beze změn zahájí sezonu na Stupavě. „Pořizovali jsme věci, které nejsou vidět. Například elektroniku do vleku nebo potrubí,“ řekla spolumajitelka stupavského střediska Bohdana Orlová. Hned čtyři vleky na svahu o délce 450 metrů tam můžete používat po zaplacení bodového, časového i celosezonního jízdného.
Zalyžovat si můžete po napadení sněhu i ve Strání na Štrbáni. Do svahu vás vytáhne teleskopický vlek o délce 600 metrů. „Celodenní jízdenky budeme prodávat za 180 korun, s dětskou slevou za 120. Půldenní pak za 120, respektive 80 korun,“ doplnil předseda lyžařského oddílu Květná Josef Janovský.