Obří prosklená moderní budova za 85 milionů korun vyrostla poblíž říčky Senice v centru obce s 1300 obyvateli. Celý projekt vznikal tři roky a dotace čerpaná z EU tvořila polovinu investované částky.

Od roku 2022 byla budova ve zkušebním provozu, od loňského června je Trezor přírody zpřístupněn veřejnosti. „Za tu dobu jej navštívilo 4452 návštěvníků včetně žáků škol. Dalších 1273 zájemců k nám zavítalo v rámci doprovodných programů, jako jsou přednášky, školení či přírodovědné besedy,“ vyjmenovává Miroslava Slánská z Trezoru Přírody.

Interaktivní expozice ukazuje přírodu chráněných krajinných oblastí

Multimediální expozice na ploše 1200 metrů čtverečních představuje přírodu čtyř chráněných krajinných oblastí, kterými jsou Beskydy, Bílé Karpaty, Kysuce a Biele Karpaty. Hned v úvodu shlédnout návštěvníci zhruba osmiminutový snímek, který nabízí netradiční pohled na zdejší krajinu. Kromě 16 metrů dlouhého plátna je film promítán také na dvě stripové plochy, které vtáhnou hlavně malé diváky přímo do projekce. Děti si tak mohou téměř sáhnout na ovce a rostliny na loukách nebo na protékající potůček v lese.

Řezbář v osadě Úlfdaly, kterou v Liptále založila historická družina Jagari. Archivní foto.
V amfiteátru v Liptále ožije středověk, družina Jagāri pořádá den řemesel

Ve druhé části expozice jsou připraveny vozíky podobné malým robotům, se kterými návštěvníci cestují po mapě na podlaze. Pomocí QR kódů se dozvídají více o zajímavých místech chráněných oblastí a na dotykových obrazovkách čerpají informace o zdejší fauně a flóře. Dotykové panely a obrazovky na zdech nabízejí další informace o přírodním bohatství. Na závěr si nabyté poznatky mohou návštěvníci ověřit pomocí kvízů.

Za necelý rok fungování přišlo skoro šest tisíc lidí. Deník zjišťoval, jak je se zájmem veřejnosti spokojený iniciátor projektu a také starosta obce Josef Tkadlec.

Betlém v Lidči jako magnet

„Projekt se rozjíždí a má velký potenciál. Paralelně s provozem připravujeme výukové programy a testujeme je na návštěvnících, probíhají zde také doplňkové výstavy. Mám z něj radost a věřím, že bude dlouhá léta sloužit,“ reagoval na dotaz Josef Tkadlec, který stojí také za zřízením česko-slovenského mechanického betlému v Horní Lidči.

Folklorní soubor Soláň z Rožnova pod Radhoštěm vystupuje v Dřevěném městečku rožnovského skanzenu. Ilustrační foto.
Rožnovský skanzen letos nabídne padesát pořadů, sezonu otevře Ondrášova Valaška

Unikátní vyřezávaný artefakt láká návštěvníky už 14 let. Jeho scéna je umístěna na ploše 170 metrů čtverečních, z toho samotný betlém má plochu 50 metrů čtverečních. Betlém je osazen asi 230 figurami, z toho 75 je pohyblivých, dále lze spatřit více než 100 vyřezávaných staveb. Na výrobě dřevěných figurek pracovalo 15 řezbářů z Česka i ze Slovenska, mezi nimi i Kamil Andrés, který se podílel na slavném Třebechovickém muzeu betlémů. Betlém v Lidči ročně navštíví až 13 tisíc lidí, z nichž je třetina ze Slovenska.