„Život tu navzdory zimě pulzuje dál. Průvodcovskou službu v zimním období zajišťujeme předem ohlášeným hromadným návštěvám,“ potvrdila průvodkyně i ošetřovatelka zvířat v jedné osobě Renata Hrabalová.

Netajila se tím, že když někteří hosté hotelu U Skanzenu, který je v sousedství velkomoravského opevněného hradiska, zjistí, že se někdo ze zaměstnanců v areálu pohybuje, požádají jej, zda by mohli do skanzenu nahlédnout. „Jde převážně o lidi ze vzdálenějších obcí a měst naší republiky, takže jim ochotně vyjdeme vstříc,“ svěřila se Hrabalová.

Den co den musí podle ní někdo ze zaměstnanců skanzenu nakrmit domácí zvířata, z nichž některá jsou ve stáji, jiná volně pobíhají mezi palisádami opevněného hradiska. „Ať je pátek nebo svátek, čeká tu denně na poklizení devět koček, pes, čtyři švýcarská gotigenská prasátka, tři kozy, pět oveček, jeden beran, oslík Figo, který si na Boží hod vánoční zahrál v živém betlému na Modré, ale také kohout se slepicemi. S těmi se tu občas přiživí i bažanti volně žijící v okolí skanzenu,“ okomentovala starost o zvířata Hrabalová.

Radost má z toho, že v sedmileté historii skanzenu tu zaznamenali loňského 15. června rekordní návštěvnost. „Bylo to při akci Týden pro školy. Za jediný všední den prošlo branami skanzenu šest set dvacet školáků a jejich kantorů. Víc návštěvníků přišlo na velké kulturní akce, jakými byly koncerty Čechomoru, bratří Nedvědů či při Dnu medu a medoviny,“ okomentovala rekordní návštěvnost Hrabalová.

„Trochu zklamaní jsme byli z návštěvnosti koncertu Petra Koláře, který zde v rámci letního akustického turné s podtitulem Pod hvězdami aneb Vždy je něco za oponou zpíval v polovině loňského června. Na jeho koncert přišlo jen sedm stovek posluchačů,“ posteskl si správce skanzenu Lubomír Sláma.

Jedním dechem dodal, že práce je ve skanzenu i v zimě dost. Je potřeba cídit exponáty v knížecím obydlí, provádět opravy předmětů z vrbového proutí a také obnovovat střechy na některých staveních.

„Letos by mělo v západní části skanzenu vyrůst několik nových staveb. Bude to kupříkladu strážní věž, malé baptisterium či replika bývalé školy písemnictví,“ naznačil starosta Modré Miroslav Kovářík.

O výstavbě nových objektů, které budou postaveny podle archeologických nálezů, přineseme článek počátkem třetího lednového týdne.